| mihaituneup a întrebat:

Am o Problema, Un singur cablu de internet (RJ45), 2 calculatoare ( unul fara wireless).

Care ar fi solutia?

*Mentionez ca am Ip Static (Nu se schimba niciodata).

(Fara link-uri, le-am vazut pe toate, vorbesc numai in termeni "stintifici" si nu inteleg nimic straight face.)

Răspuns Câştigător
| m5789932 a răspuns:

Ca sa iti explic in putine cuvinte si mai simplist, un switch este un dispozitiv care te ajuta doar sa dai net (sunt ca niste prize rj45); cele cu menagement te pot ajuta sa realizezi diferite confiiguratii la ip-uri, trafic, etc; adica stabilesti niste reguli; cele fara management sunt simple, fara parole, fara nimic (doar porturi);
un router ofera acces la orice pc; unele routere pot avea wifi, altele pot avea doar porturi;

De obicei shitch-urile sunt utilizate pentru retelele de calculatoare, pentru a stabili reguli, iar routerele sunt utilizate pentru grupuri de pc-uri (adica la gramada). Unii sustin ca sunt mai bune shitch-urile deoarece au un trafic mai liber (ele doar trimit date )altii spun ca routerele sunt mai bune pentru ca au o dubla functie.

http://www.tpu.ro/......-org-wiki/

10 răspunsuri:
| m5789932 a răspuns:

O solutie ar fi sa tragi cablu la ambele cu o priza rj45. Ai de cumparat o priza rj45 si cablu utp cat 5 sau 6.

priza: http://www.conectica.ro/0/2-114-0-Retelistica/Prize_retea.html
cablu: http://www.conectica.ro/0/2-100-0-Retelistica/Cabluri_retea.html

A doua solutie ar fi sa cumperi doar un router wirelles si 2 cabluri utp.

router: http://www.conectica.ro/0/2-8-0-Retelistica/Router.html
cablu: http://www.conectica.ro/0/2-100-0-Retelistica/Cabluri_retea.html

Oricum ar fi cam tot pe acolo ajungi cu banii. Cablu utp cat 6 e mai bun decat cat 5, dar e un pic mai scump.

| mihaituneup explică (pentru m5789932):

Cu prima solutia pot sa folosesc internetul simultan pe cele doua pc-uri?
viteza de download, si incarcarea site-urilor este aceeasi?

| m5789932 a răspuns (pentru mihaituneup):

In oricare din situatii e aceeasi treaba. Internetul se imparte la ambele calculatoare. Ar trebui sa iti faci 2 abonamente ca sa ai aceleasi viteze de net la ambele. Oricum nu te preocupa ca o sa ai probleme cu viteza la internet. Eu am 1 abonament la net de 15Mb si 4 pc-uri. (1 prin cablu restul wirelles.) Si cand descarc nu depasesc mai mult de 1mb/s. In cazul meu cand se descarca si de pe celalte pc-uri, mie nu-mi afecteaza cei 1mb/s, deoarece se largeste banda pana in cei 15mb.
Depinde de ce abonament ai la net. Si inca ceva. Niciodata nu o sa downloadezi mai mult de 1-2 mb/s, decat doar daca esti langa operatorul de internet, poti sa ajungi sa descarci si cu 5mb/s (in trecut am avut un astfel de caz fericit).

| mihaituneup explică (pentru m5789932):

Deci in final care e mai bun switch sau router ( fara wirleess)?

vad ca sunt si switcuri fara management si cu management...

Care e diferenta.

| m5789932 a răspuns (pentru mihaituneup):

Mai vin cu o completare.
Un router iti da totul automat (ip, parola etc.)
Un switch trebuie totul configurat manual.

| m5789932 a răspuns (pentru mihaituneup):

Ca sa iti explic in putine cuvinte si mai simplist, un switch este un dispozitiv care te ajuta doar sa dai net (sunt ca niste prize rj45); cele cu menagement te pot ajuta sa realizezi diferite confiiguratii la ip-uri, trafic, etc; adica stabilesti niste reguli; cele fara management sunt simple, fara parole, fara nimic (doar porturi);
un router ofera acces la orice pc; unele routere pot avea wifi, altele pot avea doar porturi;

De obicei shitch-urile sunt utilizate pentru retelele de calculatoare, pentru a stabili reguli, iar routerele sunt utilizate pentru grupuri de pc-uri (adica la gramada). Unii sustin ca sunt mai bune shitch-urile deoarece au un trafic mai liber (ele doar trimit date )altii spun ca routerele sunt mai bune pentru ca au o dubla functie.

http://www.tpu.ro/......-org-wiki/

| trolololo a răspuns:

Router. E cam 100 lei unu decent.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Switch sau router

| raidxp a răspuns:

Solitia e simpla, un switch, sau explica mai bine ce vrei sa faci

| mihaituneup explică (pentru raidxp):

Vreau sa am net pe ambele pc-uri si sa pot sa folosesc si internetul simultan pe cele 2 pc-uri.

| mihaituneup explică:

Switch Cu Sau Fara Management? Care Este Mai Bun? ( Pentru Casa)