| AlexXX58 a întrebat:

Salut TPU, am si eu o intrebare, am cumparat recent un kit diy de amplificator cu tda7297 si ma gandeam daca as putea folosi ca racire pentru el un cooler stock de la Intel (i-am facut eu o prindere). Problema ar fi ca nu stiu daca la o racire prea mare va avea performante mai mari, deoarece ma gandesc ca eu il supra racesc si nu stiu daca asta ajuta la performanta lui sau nu

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca "se raceste prea mult", atunci temperatura va fi minimum ceea ambientala.
Atunci ai probleme, daca racirea este insuficienta si temperatura se ridica peste 70 grade Celsius.

| KovacsB a răspuns:

Cu cat este mai mare radiatorul cu atat mai bine, ca sa nu-i afecteze performantele nu ar trebui sa depaseasca 70 de grade C temperatura radiatorului.
Asigura-te ca este integrat original si nu clona.
Un tda7297 original costa 26 de lei.
Kitul complet cu clona l-am gasit si la 16 lei.
Clona are doar 30% din performante