| PcWork a întrebat:

Am si eu o intrebare, mai intai sa va explic o configuratie:

Am un PC pe care vreau sa pun un hard-disk PATA, pe placa de baza am un conector PATA si unul SATA. La SATA am conectat un hard-disk deja, iar la PATA aveam conectat un DVD-Writter. Eu am conectat la PATA hard-diskul nou si i-am pus jumper pe slave. In Disk Management imi apare si l-am formatat, iar acum il pot folosi, dar dupa ce l-am formatat, nu mai pot folosi DVD-Writer-ul, nici numai se mai aprinde becu de parca nu ar mai primi curent. Stiti care e cauza si daca se poate sa-i pun ceva jumper sau altceva ca sa il fac sa mearga(dvd). Vreau toate 3 odata.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Din câte am înțels(să mă corectezi daca greșesc).În cazul tău ar fi așa:
Ai o placă de bază ce are 3 mufe IDE
Una mică(neagră) în care intră floppy-ul
Una grii sau negru, în care ai opticul
Una albastră, sau galbenă, etc, în care ai hard discul de boot
Tu vrei un upgrade să mai montezi un al doilea hard disc pentru date
Greșesc?
Deci dacă este așa trebuie să faci asa:
Opticul pe master și îl lași pe panglica lui în mufa IDE ce este destinata strict pentru el(cea neagră sau gri, etc)
Hard discurie
Se pune cel de boot pe prima poziție și va fi master
Cel de date pe adoua poziție pe panglixcă și va fi slave

Dacă nu ai numai o mufă IDE atunci nu ai cum să montezi mai mult de două dispozitive pe o panglică.
Succes

| PcWork explică (pentru DeyCj):

Nu folosesc floppy-disk.Am un singur conector de mufa IDE pe placa de baza. Hard-diskul vechi de bootare este SATA si este conectat pe un alt conector SATA. La mufa ide am conectorul bagat in placa de baza si inca doua libere si am zis ca se poate sa pun si hard-diskul nou si dvd deodate ce au conectori PATA. Dvd l-am pus si ieri pe master la pacatul firului, iar la al doilea conector am pus hard-ul nou pe slave, la hard-diskul vechi(cel de bootare) nu cred ca e de vb de jumperi pentru ca e SATA. Aseara cand am facut asa, mi le gasea in BIOS, dar nu boota, iar la boot order era primul hard-diskul vechi pe care era windows-ul.

| PcWork explică (pentru PcWork):

La "inca doua libere" ma refer adica conectorii de la firul ide, nu pe placa

| K0sti a răspuns (pentru PcWork):

Ia fa o poza si pune-o aici sa vad si eu cum arata! Da in detaliu!

12 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ai încercat să setezi pe cable selected?
Sau să pui Așa: Opticul pe master și hardul pe slave?
Dacă ai încercat a doua variantă atunci pune pe cable selected și vezi în BIOS daca la integrate pheriperneals îți vede corect device-urile. Dacă nu setează ordinea manual.
succes

| PcWork explică (pentru DeyCj):

Cable selected=adica sa le pun pe amandoua pe slave? A doua varianta o incer imediat si iti zic

| PcWork explică (pentru PcWork):

Am incercat varianta cu master(1) pe dvd si slave pe hard-disk(al doilea loc,adica primul slave).Am intrat in Bios si era puse cum trebuie la ide master era dvd, la ide slave era hard-ul pata si la sata era hard-diskul sata. Totul parea in regula si asa cum am vrut sa iasa, dar dupa ce am dat save si am iesit din bios, am dat de situatia ca nu boota, oare intra in conflict cu primul hard-disk? NUsh straight face.Am scos jumperul din dvd si acuma am ajuns iar la situatia initiala cea in care gasesc in device manager dvd-ul, da in my computer nu-l arata.In my computer apare hard-diskul si daca il formatez merge da nu se mai aprinde dupa becul la dvd si nu-l pot folosi. Apropo in BIOS dupa ce am scos jumperul de la dvd numai aparea nici hardul asta nou nici dvd-ul, desi in my computer hard-diskul apare si daca il formatez, merge.

| K0sti a răspuns:

Logic! Pune hardul pe master si dvd-ul pe slave. Capatul cablului obligatoriu in hard, iar a doua sectiune la dvd!

| PcWork explică (pentru K0sti):

Desi metoda nu prea e intelegatoare pentru ca asezarea topografica din pc si modelul firului nu prea le poate conecta pe amandoua in locurile lor, am incercat totusi. Dupa ce am facut cum mi-ai zis, in BIOS apareau si hdd-ul si dvd-ul, calculatorul nu boota.

| K0sti a răspuns (pentru PcWork):

Pai normal, ca trebuie sa pui in bios la ordinea de bootare ca primul sa fie hardul pe care ai windows-ul. El incearca sa booteze de pe celalalt! Ce o fi asa greu, e mai mult decat intuitiv!

| PcWork explică (pentru K0sti):

Era pus ca primul de bootare sa fie hard-diskul vechi pe care este windows-ul, crezi ca chiar nu mi-am dat seama de asta.

| PcWork explică:

Am incercat varianta cu master(1) pe dvd si slave pe hard-disk(al doilea loc,adica primul slave).Am intrat in Bios si era puse cum trebuie la ide master era dvd, la ide slave era hard-ul pata si la sata era hard-diskul sata. Totul parea in regula si asa cum voiam sa iasa, dar dupa ce am dat save si am iesit din bios, am dat de situatia ca nu boota, oare intra in conflict cu primul hard-disk? NUsh straight face.Am scos jumperul din dvd si acuma am ajuns iar la situatia initiala cea in care gasesc in device manager dvd-ul, da in my computer nu-l arata.In my computer apare hard-diskul si daca il formatez merge da nu se mai aprinde dupa becul la dvd si nu-l pot folosi. Apropo in BIOS dupa ce am scos jumperul de la dvd numai aparea nici hardul asta nou nici dvd-ul, desi in my computer hard-diskul apare si daca il formatez, merge.

| PcWork explică:

Am rezolvat, am folosit metoda lui lupudepenet, am pus dvd(capatul firului) pe master si hdd(a doua sectiune) pe slave. Greseam ceva prin BIOS la boot order era bine dar cred ca am gresit la sectiunea Hard Drives si probabil boota pe celalalt. Mersi pentru explicatii la amandoi!