| alexdrugs a întrebat:

am si eu o nelamurire, am un cooler pentru laptop care mergr pe 12 V si vreau sa adaptez un cooler de 5V la el si nu prea am idee ce rezistenta ar trebui sa ii pun si in ce mod, evident pe + din cate stiu dar daca nu ma insel ar trebui si pe masa asai? Si inca o dilema, am un modul care lucreaza pe 5V si vreau sa ii adaptez un led de 12V cum se procedeaza ce trebuie sa fac ca sa transform.acel 5V in12v dar pe un singur fir daca aveti idee multumesc anticipat dau funda!

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Coolerul pentru laptop in general e conectat pe USB de unde ia 5V.

In general ventilatoarele de 12V merg si la 5V cu turatie mai mica (sunt si ventilatoare de 12V care nu pornesc).
Un ventilator de 5V merge la 12V in serie cu un rezistor pus pe oricare din fire, in serie cu ventilatorul. Pe rezistor va cadea o tensiune de 12V-5V=7V, intensitatea e cunoscuta - poate e trecuta pe ventiator sau se masoara (cu ventilatorul alimentat la 5V), sau e trecuta puterea pe ventilator (caz in care se calculeaza intensitatea).

R=U/I, unde U=7V, I= intensitatea curentului prin ventilator.
De exemplu pentru I=0.1A, R=7/0.1=70 ohmi
Rezistorul se va incalzi, deci trebuie un rezistor de putere mai mare, peste P=U*I = 7V*0.1A = 0.7W ca sa nu se arda.

Daca pe ventilator e trecuta puterea, atunci se poate afla intensitatea I=P/U, de exemplu pentru P=0.5W si U=5V, I=0.5/5=0.1A

Un led de 12V la 5V
La 12V, se folosesc cate 3 leduri si un rezistor de 100 ohmi in serie rezultand un curent de 25mA. Tensiunea pe rezistorul de 100ohmi e U=I*R = 0.025*100 = 2, 5V
Tensiunea pe 3 leduri e 12V-2.5V=9.5V, deci tensiunea pe un led e 9.5V/3 = 3.1V

Daca avem un led si il alimentam la 12V, punem ledul in serie cu un rezistor, pe led vom avea 3V, pe rezistor vom avea 9V, intensitatea intre 10-25mA, deci R=U/I = 9V/0.01A=900ohmi
La un curent de 20mA vom pune in serie cu ledul un rezistor R=9V/0.02A=450ohmi
Se pot pune rezistori cu valori apropiate, de exemplu 820-1000ohmi in locul celui de 900, un rezistor de 400-500ohmi in locul celui de 450ohmi.

Ridicarea tensiunii de la 5 la 12V e mai greu de facut. (ar trebui un modul ridicator de tensiune de la 5 la 12V care merge pe ambele fire, nu merge pe un singur fir)

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Tu vrei sa schimbi tensiunea. Asta se face cu transformatorul. Nu cu rezistorii.

| halogen001 a răspuns:

Pentru ridicarea tensiunii de la 5V la 12V se poate folosi un modul asa cum e cel de aici http://www.okazii.ro/......a176149449

http://www.optimusdigital.ro/......de-2a.html

http://www.youtube.com/watch?v=B4_-V9nLidE

care poate ridica tensiunea in comutatie.

Nu am folosit module de genul asta ca sa stiu daca merge bine sau nu.

Problema e ca intensitatea consumata de la sursa cu tensiune mica e mai mare, de exemplu, de la 5 la 12V, daca la 12V consumul e de 100mA, de la 5V se vor consuma cel putin 12/5 * 100mA = 240mA

Daca se alimenteaza de la USB, trebuie avut in vedere sa nu se depaseasca consumul peste 500mA - se poate strica USB-ul sau placa de baza la curenti mari sau scurtcircuite.

La fel, pentru coborarea tensiunii se pot folosi module step down cum se vad aici http://www.optimusdigital.ro/......-comutatie