| TechTonik a întrebat:

Am si eu o problema, acum 2 zile mi-am cumparat o placa video Gigabyte nVIDIA geforce 210. Placa a venit, am pus-o pe placa de baza ( Asus p4v800d) si am incercat sa pun windows 7 fara sa mai incerc pe xp-ul instalat anterior. Windows 7 nu a mers deoarece nu-mi mergea la partitii, am incercat si cu XP si pur si simplu nu-mi detecteaza hard drive-ul. Aveti idei? :-s

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placa are chipset VIA pt880 ultra!
South-bridge'ul nu-ti recunoaste hdd-uri fara un driver pentru Via!
La install, in windows xp exact cand incepe instalarea ai doua optiuni:
Press F6 sau F2 pentru incarcare driver optional.
In win7 ai "load driver" atunci cand ajungi la fereastra cu "format" create partition" bla bla...
Driverii se incarca pe floppy daca nu ma insel.Placa ta nu cred ca recunoaste un stick usb in boot msdos.
Iei driverii de pe net si ii pui pe o discketa floppy.
Bafta!