| BoGdaNNeLLx a întrebat:

Salut TPU
Am si eu o problema cu supra incalzirea procesorului pe idlle sta la 38 de grade dar cand intru intr-un joc ajunge imd la 90 si mi se inchide, procesorul amd athlon x2 64 5400+ dual core, colerul e la 3260 de rotati nu cred ca ar fi probleme cu sistemul de racire
Si as vrea sa imi achizitionez altu dar vreau sa stiu sigur ca e devina procesorul sa nu imi iau altu degeaba si dupa aia sa fie stricata placa de baza sau alte prostii
Un "specialist" mi-a spus ca e stricat procesoru dar nu prea am incredere in el
Deci va rog ajutor!

10 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

Nu exista. Procesorul tine, problema este la racire. Schimba pasta termoconductoare si daca tot se incinge, pune un cooler aftermarket.

| BoGdaNNeLLx explică (pentru Cronki):

Pasta e schimbata dar ce nu inteleg de ce sa aiba treaba colleru pana acuma merge la perfectie procesorul si collerul lucra tot la 3200 3400 de turati si acuma lucreaza tot la fel deci ce treaba sa aiba collerul nu inteleg?

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Poate fi imbacsit cu praf racitorul acela de aluminiu, poate si paletele ventilatorului sau trebuie pusa pasta intre racitor si procesor. Poate mai trebuie si curatit-cu o pensula si aspiratorul, sau o reinstalare daca ai memoria prea incarcata.

| BoGdaNNeLLx explică (pentru Danut_Popa_1961):

Am curatat totul de praf, pasta am pus dar tot degeaba...

| MskDesign a răspuns:

Ar trebui sa te uiti cum e pasta termica pe processor. Poate sa se inchida Pc-ul daca processorul se supraincalzeste. Daca vrei sa iti cumperi un alt processor spune-ne modelul placii de baza, ca sa vedem ce processoare suporta.

| BoGdaNNeLLx explică (pentru MskDesign):

Placa de baza a780g m2 + se soket am 2

| SouLIce a răspuns:

Curata-l de praf si aplica o pasta termoconductoare si vezi dupa daca se mai incalzeste asa tare

| BoGdaNNeLLx explică (pentru SouLIce):

L-am curatat am pus si pasta si tot degeaba...

| SGTchampion a răspuns:

Hmmm. Eu am un FX8150 si am avut aceeasi problema. Se incingea rau de tot. Eu am aplicat pasta termo conductoare ( care e vreo 12 lei ) pe el, si merge foarte bine acum.

| BoGdaNNeLLx explică:

MskDesign placa de baza a780g m2 + se
Cronki pasta e schimbata iar collerul functioneaza ca de obicei 3200 3400 turati deci la ce sa fie treaba de la racire