| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema la laptop.Doua suruburi care nu le pot desface si in afara de asta 3 suruburi care vin in tastatura si nu se fileteaza.L-am dus la cineva care stie si nu l-a putut desface.Ma gandeam sa il duc la un service de laptop.Si in privinta celor 3 suruburi ce as putea sa fac ma enerveaza la tastatura ca stau tastele mai sus se apasa ciudat o fi de la filet lor sau de la plasticul in care sunt infiletate...
Uite o poza https://ibb.co/gXf4aG A zis ca a dat si cu un șprei, dar nu le-a putu desface. Am auzit de niste extractoare de suruburi ca doar sunt niste suruburi nu are cum sa nu le desfaca...

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

Varianta mea nu strica filetul, folosind o forta mai mare de apasare pe surub ai garantia ca surubelnita nu va aluneca la fel de usor din capul surubului sa il toceasca. Indivizii de la centre de specialitate cum crezi ca procedeaza? Exact la fel, si daca asa nu functioneaza atunci folosesc varianta clasica: cu o bormasina de precizie se da o gaura fix pe centrul surubului dupa care se baga in ea un cleste special, seamana cu un spit doar ca e zimtat pe dinafara si se extrage surubul. Iti vorbesc din proprie experienta, nu am motive sa dau raspunsuri de care nu sunt sigur.

10 răspunsuri:
| Arthiom a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic acum extractoarele de suruburi. Pentru suruburile pe care nu le poti desface cauti o surubelnita ori in cruce dar care nu are varful ascutit, sa fie mai "boanta", pui laptopul cu partea cu suruburile in sus si cealalta pe ceva tare, cum ar fi pe birou. Tii surubelnita in toata palma ca si cum ai tine un cutit sa injunghii pe cineva :]] si te apesi cu greutatea corpului pe surubelnita in timp ce invarti in sensul de desfiletare, dar nu te lasi pe el cu toata greutatea deodata. Daca nu reusesti asa cauti o surubelnita plata care are capul lat aproape cat gaura surubului si incerci la fel, dar cu grija. Sprayurile pentru degripat suruburi nu merg pe plastic.
Cat despre suruburile care nu mai stau la locul lor, e din cauza ca s-a uzat filetul din carcasa laptopului, se rezolva simplu, cauti niste suruburi similare dar mai groase. Cam atat.

| bystefu a răspuns:

Doar in centru le poti face, si acolo ei ti le dau jos, si iti pun altele noi.Le poti spune sa puna unele mai mici pentru ca te incomodeaza celelalte.In 10 minute e gata.

| Arthiom a răspuns (pentru bystefu):

Dar de ce numai in centru? Ca asa zice nenea de acolo?

| bystefu a răspuns (pentru Arthiom):

Tu vazusi in ce hal arata alea? Iti dai seama ca le-a nenorocit si a incercat varianta ta, mai strica si filetul. Lasa sa-l duca la un centru, pentru siguranta lui.

| anonim_4396 explică (pentru bystefu):

Nu am incecat numai eu am fost la cine in domeniu it mai mult.El a incercat dar nu a mers...

| anonim_4396 explică (pentru Arthiom):

Deci la suruburile de la tastatura chiar nu le-am stricat... chinezarie.

| gabicoo a răspuns (pentru Arthiom):

Nu. Trebuie sa mai traiasca si altii sau asa cum zice unii "sa manace si gura lor ceva"

| Arthiom a răspuns (pentru gabicoo):

Traiesc ei din altele, cu 10 lei cat i-ar fi luat maxim pe toata treaba asta sau 50 lei cat costa o reinstalare de win nu prea ai ce sa faci in Romania zilelor noastre din pacate.

| Arthiom a răspuns (pentru bystefu):

Varianta mea nu strica filetul, folosind o forta mai mare de apasare pe surub ai garantia ca surubelnita nu va aluneca la fel de usor din capul surubului sa il toceasca. Indivizii de la centre de specialitate cum crezi ca procedeaza? Exact la fel, si daca asa nu functioneaza atunci folosesc varianta clasica: cu o bormasina de precizie se da o gaura fix pe centrul surubului dupa care se baga in ea un cleste special, seamana cu un spit doar ca e zimtat pe dinafara si se extrage surubul. Iti vorbesc din proprie experienta, nu am motive sa dau raspunsuri de care nu sunt sigur.

| kirarin a răspuns:

Cel mai bine optezi pentru un service cand vine vorba de ceva asa delicat.
Suruburile tale sunt duse, ei at trebui sa aiba solutii pentru asta si ti le si inlocuieste cu suruburi bune (depinde ce oameni sunt happy ) dar cel mai bine ii intrebi ca sa fi sigur

| HelloMottoMotto a răspuns:

Bruh, am si eu fix modelul ala si problema ta cu suruburile