| Claudiu120719 a întrebat:

am si eu o problema mereu trebuie sa setez ora la calculator cea buna el mereu se da cu 4/5 ore inapoi
de exemplu: acum stau pe calculator iar maine dimineata o sa am ora gresita nu trag calculatorul din priza brusc il las sa salveze comenzile mereu si nu stiu de la ce poate fi...
HELP

9 răspunsuri:
| apriores a răspuns:

Nu cumva ai setat Windowsul pe o regiune diferita decat Romania? Daca ai Windows 7, dai click stanga pe ora (in systray) - Change date and time settings, iar pe primul tab (Date and Time) ai la Time Zone un buton: Change time zone. Alegi (UTC +02:00) Atehns, Bucharest. Sau cauti in Control Panel setarile pentru Date and Time.

| Claudiu120719 explică (pentru apriores):

Am windows xp si nu nu am schimbat
la ora scrie gtm+02:00 Bucharest eu zic cai binestraight face

| maxfan a răspuns:

Este de la bateria de bios nu mai este buna asa imi facea si mie si am schimbat-o si acum merge!

| Claudiu120719 explică (pentru maxfan):

Ce este bateria de bios? banuiesc ca este in unitate... nu pot rezolva si fara sa iau alta?

| maxfan a răspuns (pentru Claudiu120719):

Nu asa ti se va deregla mereu!

| Madalyna29 a răspuns:

E din cauza bateriei, care se afla pe placa de bazawinking Din cauza ei se seteaza ora si datawinking poti intra in BIOS [base input output sistem] si merge cu niste setari sa umbli la ea [apoi desfaci carcasa de la unitate, umbli usor la placa video, si sare bateria, dar trebuie sa fie tras din priza pc`ul, apoi lasi cateva minute, pui la loc bateria, si deschizi pc`ul] ideea e ca va trebui sa iei totul de la inceput cu pc-ul, toate setarile big grin. Nici eu nu stiu prea multe, dar fac la scoala despre asa ceva :d [sunt la mate-info] dar, totusi, trebuie sa chemi pe cineva care se pricepewinking.

| Claudiu120719 explică (pentru Madalyna29):

Nu pot schimba ora din alta tara care are+4ore si ...caci bateria bios e bulita ar veni o ora buna sau cv de genu?

| Claudiu120719 explică (pentru Madalyna29):

Si inca ceva la ce ai vrut sa te referi cu toate setarile de la 0? adica din cate mi-ai zis aici bateria bios are legatura doar cu ora si data... nu cred ca daca o scot sa fie ca o reformatare la calculator sau ceva de genul

| Madalyna29 a răspuns (pentru Claudiu120719):

Nu stiu thinking cred ca merge si fara o ora ok, asta daca nu te-ar deranjawinking Dar din cate stiu, daca incepe sa-ti faca probleme de genu` cu ora, e clar o problema de la BIOS, si cu el nu prea te joci, adica daca are o problema, risti sa se agraveze cam tot calculatoru`, deci toate setarile din elwinking