| HaibaoM a întrebat:

Salut TPU, am un Asus PRIME H510M-A cu un ssd Kingston A2000 si nu stiu daca mai pot pune un ssd Lexar NM620. Nu prea le am cu pc-urile. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Placa ta are un singur slot M.2

https://dlcdnwebimgs.asus.com/......7ff//fwebp

Deci IN MOD DIRECT, nu poti instala 2 SSD-uri M.2

DACA ai gasi un adaptor PCIe, x1, se poate.
Acesta va ocupa unul dintre sloturile PCIe mici.

DAR tot ce vad pe PCGarage sunt x4, deci nu se vor potrivi pe placa ta de baza. (x1 are ambele zone la fel de mari, x4 are o parte mai ingusta, si una mai lata)

https://www.pcgarage.ro/adaptoare/filtre/general-tip-pci-express-card/

Atentie, nu toate placile adaptoare din linkul de mai sus contin mufe PCIe. Unele sunt adaptoare pentru USB, sau SATA...

| HaibaoM explică (pentru NLS):

Multumesc mult!

| NLS a răspuns (pentru HaibaoM):

Cu placere.

Poti pune un astfel de adaptor x4 doar in slotul placii video
(care este x16, dar poti baga in el orice, atat x1 cat si x4).

Si astfel nu mai poti instala placa video dedicata happy

Eu zic sa cumperi un SSD in format SATA 2.5", e perfect pentru stocare, sau chiar pentru un OS suplimentar in dual boot.

| NLS a răspuns (pentru HaibaoM):

Cu placere.
Uite si aici inca o dovada, cu un alt adaptor, care e tot x4

https://m.media-amazon.com/images/I/81ja+P3BVJL._AC_SL1500_.jpg

Placa de baza are 3 sloturi x1 (doar 2 sunt marcate cu X rosu in imaginea din dreapta, de cel de deasupra slotului x16 au uitat),

si unul x16.