| ImDarkRaul4566 a întrebat:

Salut TPU, am un cablu lan cat5e care ducea cam 600-800mbps acum am doar 100mbps, recent am mai achizitionat pentru fratele meu un cablu deci sunt 2, el avand conexiune gigabit (600-800)mbps iar eu acum 100mbps cum pot avea si eu conexiune gigabit ca inainte?

2 răspunsuri:
| kalasnicov22 a răspuns:

Vezi daca are cadere poti verifica cu un boloboc.

| NLS a răspuns:

Intr-adevar, CAT5E trebuie sa duca pana la 1000mbps (1 gigabit).

Daca prinzi 100mbps, suna la providerul de internet si spune-le problema, cerandu-le sa verifice totodata din sistemul lor daca primesti viteza necesara pana la intrarea in modem. (ar trebui sa fie minim 600mbps cum ai spus si tu)

Daca ei spun ca iti vine normal, probabil s-a intrerupt pe undeva cablul dintre modem si calculator.

Mai ai si alte piese intre router si PC/laptop? (Wi-Fi extendere, router separat pus de tine, etc...)

Viteza asta o prinzi prin cablu presupun, nu prin WiFi...