| RawGrey a întrebat:

Am un calculator foarte slab cu notele de la windows 7 de 2.6 si as vrea sa investesc cam 400 Ron in el sa-l imbunatatesc. Procesorul este Intel(R) Core(TM) CPU 6420 2.13 GHz, Placa video este Radeon X1800 Series (256 mb) si 2 GB Ram. Ce recomandati sa schimb la el am vazut pe unele site-uri ca placa trebuie sa fie combatibila cu nu stiu ce asa ca va rog sa ma ajutati voi cu niste placi compatibile bune sau ce considerati ca trebuie sa schimb la el. Multumesc anticipat! Funda + Vot!

Răspuns Câştigător
| spaghetty a răspuns:

Ma stai dracu linistit si ia-ti de 1gb ca iti ajunge. Unui prieten de-al meu iiii ia cu setarile la maxim din placa video 790mb si are de 1gb. Iati de 1gb si stai linistit o sa rulezi gta 4 cu grafica la maxim

14 răspunsuri:
| Oproo a răspuns:

Iati o placa video big grinwinking Daca procesoru e dual core... iti mai trebuie o placa video de 1gb si o sa rulez tot ce vrei. eu am:

Procesor dual-core Intel 2.4
Placa video ati radeon 5070 (1gb)
1gb ram (Numai)

Si rulez gta4 appe la maxim!
Dirt3 la maximwinking

Totul tine de placa video big grin

| spaghetty a răspuns (pentru Oproo):

Nu tine totul de placa video procesorul conteaza mai mult.O placa video de 512mb iti duce GTA 4 frumos si costa 200 lei pe cand una de 1gb costa 300 si ceva de lei. Zimi ce DDR ai la rami, si procesorul daca e dual core sau nu ca nu cred ca e dual core

| ComaniciIonut a răspuns (pentru Oproo):

Neata maa happy

| ComaniciIonut a răspuns (pentru spaghetty):

Ma copile are ddr2cu procesoru ala ii dual core ca ii core 2 duo happy si ii trebuie placa video ii ajunge un gt520 care o cumperi cu 190 de lei are 1 gb si ddr si daca iti zic placa de 512 care am avut-o nu rula deloc frumos GTA 4 Opro ii pr de muult laughing si stie ce am avut si ce amwinking

| spaghetty a răspuns (pentru ComaniciIonut):

Loolz..Am avut un ATI Radeon hd 2600 xt agp si rula frumos gta 4 dar procesoru ma ducea in jos..Si eu pe internet care vedeam placa video de 1gb cu 300 lei tu unde dumnezeu vezi de 190 lei?

| ComaniciIonut a răspuns (pentru spaghetty):

La magazin ma laughing))))))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oproo am sistemul 1 gb ram dual core 1.8 ghz placa video 1 gb am testat gta 4 si merge praf pentru ca el mai consuma si rami multi si la procesor cu 400 ron anonyboy666 iti propun 2gb ram si o placa video de 1gb de preferat nividia nu o sa regreti placa video o sa iti faca punctaj 4.4 si si cu inca 2 gb ram ajunge mai mult 5.5.Bafta!

| gicaputinica a răspuns:

Parerea mea, este sa ramai la XP.
Daca totusi vrei sa schimbi ceva trebuie sa schimbi toata placa de baza plus un procesor compatibil dual core, plus...
400 de lei, nu-ti ajung!

| RawGrey explică:

Da, procesorul este dual core si am DDR3 la ram

| spaghetty a răspuns (pentru RawGrey):

Atunci ia-ti o placa video de 1gb si 1gb rami cel putin

| RawGrey explică:

As vrea sa-mi iau un nVidia Geforce 630 2GB. Cam cu ce setari o sa rulez GTA 4 Si Battlefield 3? Ce ziceti ma duce asa mult procesorul in jos? A da... si cam cat costa 1 GB RAM

| spaghetty a răspuns (pentru RawGrey):

Ma stai dracu linistit si ia-ti de 1gb ca iti ajunge. Unui prieten de-al meu iiii ia cu setarile la maxim din placa video 790mb si are de 1gb. Iati de 1gb si stai linistit o sa rulezi gta 4 cu grafica la maxim

| RawGrey explică:

Multumesc tuturor de ajutor!

| floppy98 a răspuns:

Ala e slab la tine? eu am un pc Dell optiplex gx150 si am 512 mb ram pe el din care 1 placuta e stricata 64 placa video procesor de 1. 2Ghzlaughing)

| lucab a răspuns:

Pai vezi ce componente au nota slaba si schimba-le.Placa video nu trebuie sa fie compatibila cu nimic, trebuie sa aiba cat mai mult ram pe ea si sa fie la cati mai multi biti!