| vladlove123 a întrebat:

am un calculator hp din 2004 iar pana in 2009 a mers perfect, inainte nu scotea nico un zgomot, acum dupa ce nu l-am folosit 2 ani a inceput sa faca un zgomot infernal cand ma joc cand intru pe hi5... si pe toate siteurile, i-am curatat si coolerul de la procesor si coolerul dupa carcasa, nu pot sa imi dau seama ce poate sa aiba, din 2004 pana in 2011 am schimbat doar sursa. astept raspunsuri
multumesc

Răspuns Câştigător
| dracidus a răspuns:

Zgomotele alea infernale vin de la mai multe surse: hard disk, unitati optice (CD ROM/WR), cooler-e (care trebuiesc unse cu vaselina) si chiar per ansamblu functionarea lui.

Cel mai bine e, cred, ca trebuie sa-l duci pe cineva care are experienta cu calculatoarele si sa-l rogi sa ti-l curete bine. Nu stiu daca asta va reduce total intensitatea zgomotelor, dar cel putin o va face considerabil (peste 70%). Si ca pret nu cred ca e asa scump, undeva la 20-30 de lei.

Spor in toate!

1 răspuns:
| PaulCCraciun a răspuns:

NU UNGE coolere cu vaselina, daca totusi vrei sa folosesti ceva de genu vaselinei, este ceva cu totul special pentru astfel de componente, altfel risti sa strici coolerul, cel mai simplu folosesti ulei de mecanica fina ( exact sub aceasta denumire poti cauta - acest tip de ulei se folosesti si la ceasornicarie ), poate unuia din coolere i s-a dezechilibrat "elicea", stiu ca am patit si eu. zgomot infernal de la hdd mai rar, daca e de la hdd inseamna ca e stricat, e normal sa faca un sunet mai ales cand e foarte solicitat, dar si atunci e aproape insesizabil. Aproape sigur e unul din coolere, dar daca nu gasesti cauza singur, du-l la service si aia vad exact, depinde de service, preturile sunt undeva intre 15-45 lei, la mine de ex costa 35 o diagnoza.Si praful creste considerabil nivelul de zgomot, dupa ce mi-am curatat coolerele(3 la numar) am ramas surprins sa aud ce diferenta era laughing.