| Teo1236453 a întrebat:

Salut tpu.Am un computer cu 8GB ram.Intr-o paranteza spune ca:1GB usable.Ce vrea sa insemne asta? Pot folosi doar 1GB din 8 sau ce?! Si daca da vreau sa stiu de ce.Astept raspunsuri complete.

Răspuns Câştigător
| AlexL28 a răspuns:

Da si e increfuckingdibil de enervant, ca sa rezolvi instaleaza un Windows cu arhitectura pe 64 biti, asa o sa ti recunoasca toti cei 8 gb, desi mi se pare ciudata ca iti foloseste doar 1, mie imi foloseste 2.9 din 4

| miTzuliK93 a răspuns (pentru AlexL28):

Pai, de ce nu remediezi si tu problema?

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Iti zic eu care sunt problemele/care e problema. Temporar iti foloseste da, doar 1gb din 8.
1. Verifica sa ai windows pe 64 bit
2. Problema majora e ca vrei tu sa pari mai smecher si sa iti bagi nasul aiurea in msconfig. Reseteaza acolo tot, refa cum era initial si nu mai umbla acolo pentru ca e clar ca nu stii ce faci.

| miTzuliK93 a răspuns:

La prima vedere, asa pare. Depinde ce sistem ti-ai instalat pentru acei 8GB de RAM, daca e x32 sau x64. Nu mai bine pui un printscreen sa vedem cum e treaba mai exact?