| craiovaoltenia1234 a întrebat:

Am un modem de internet de la romtelecom de 2 ani si acum cateva zile m-au sunat cei de la TELEKOM sa imi zica daca vreau alt modem de la TELEKOM(merge mai bine,e mai bun etc). Am acceptat dar problema este ca la tara, cu modemul nou nu prind semnal deloc,oriunde l-as pune. Cu modemul vechi(romtelecom) la tara prindeam semnal foarte bun, dar cu acesta nou nu mai prind deloc. Si sincer sa fiu cel nou merge la fel de bine ca cel vechi la oras.Intrebarea mea este daca pot sa ii sun si la le zic daca pot sa imi dea drumul din nou la modemul cel vechi? Ar putea sa imi dea drumul din nou la modemul cel vechi? Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| Al3xbC a răspuns:

Din moment ce ai contract cu ei, ei sunt obligati sa iti asigure serviciu.Suna la TELEKOM, precizeaza ca atunci cand aveai modemul vechi aveai semnal iar cu cel nou nu ai.Tu nu trebuie sa ceri modemul vechi trebuie doar sa le spui ca vrei sa iti asigure semnalul! Iar obligatia lor contractuala e sa iti asigure nu numai semnal bun ci semnalul din contract(adica viteza).Si spune ca daca ei nu pot sa iti asigure semnal, foarte bine anulezi contractul(contractul se anuleaza in momentul in care servicile nu sunt asigurate). Vorbeste dur dar civilizat si foarte sigur pe tine

3 răspunsuri:
| Otto2014 a răspuns:

Cred ca se poate.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Exista niste tehnici cu care sa maresti semnalul Wi-Fi si sa-l directionezi folosind folie de aluminiu + carton, sau doze de bere... cauta putin pe youtube. Alta solutie ar fi un alt router cu putere mai mare, pe care-l vei lua separat, pe cheltuiala ta.

| Scorpiel a răspuns:

Nu cred ca o sa-l mai vezi pe cel vechi. Ia legatura cu ei si explica-le problema, poate exista o solutie happy