| 50deBANI a întrebat:

As vrea sa imi schimb procesorul, dar as vrea sa stiu daca pot sa pun doar un anume tip de procesor pe PC-ul meu.(procesorul pe care il am acum este: AMD Sempron(tm)2500+ 1.75 GHz

8 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Sunt sigur că ai procesorul pe socket A-462, asta înseamnă că nu se potrivește absolut nici un alt procesor mai performant decât ce ai deja.
Nu se mai fabrică procesoare pe socket A de vreo 8 ani, iar cele care s-au fabricat au fost din gama low-cost și low-end, adică cele mai ieftine și mai slabe procesoare AMD din perioada aia.

| nutepriveste21 a răspuns:

Nu mai schimba nimic la placa asta de baza, are socket 462 care e demult apus.Procesoarele noi de la amd sunt pe alte socketuri (cum ar fi am3)consulta o oferta aici http://www.emag.ro/procesoare?ref=vc_cat

Răspuns utilizator avertizat
| 50deBANI explică:

Si daca este necesar, calculatorul il folosesc pentru jocuri ( ceva mai noi), programe noi, muzica

| Stef69 a răspuns:

Poti sa pui dar tot AMD

| 50deBANI explică (pentru Stef69):

Orice fel de AMD...chiar daca e mai performant?

| Stef69 a răspuns:

Se socket ai la procesor sunt 4 care le cunosc eu AM3+,AM3,FM1, FM2.

| Alexandru778 a răspuns:

Ti-l poti schimba doar cu procesor AMD pentru ca slotul tau ii mare iar pentru Intel este mai mic eu ti-as recomanda sa-ti iei un AMD Semprom 7500+ recomandat minim 2-4/2-6 pentru ca o sa iti mearga si jocurile bine! Funda?happy