| Vladutzel24 a întrebat:

Aseara in timp ce jucam fifa 07 cu un prieten mi s-a stricat tastatura la laptop pentru ca am scapat cola pe ea. Nu mai am garantie la laptop de aproape 2 luni, ce e de facut in cazul asta? Oare o pot inlocui singur? Nu am facut asta nicioadata.
Am gasit aici ceva interesant, dar nu stiu daca se potriveste la modelul meu si pe care sa o aleg, voi ce ziceti, ati mai cumparat de la Lithium? http://www.lithium.ro/tastaturi-dell

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Depinde de cum ți laptop-ul. Dacă are tastatura sertizată atunci trebuie inlocuită cu alta și asta se face într-un service, sau mai sunt și persoane ce fac service la domiciliu.
Dacă nu e sertizată atunci scoate butoanele afectate afară și cu un șevețel înmuiat în alcool ziopropilic curăța atât tastele cât și contactele.
Nu uita să scoți bateria și să îl opreșt înnainte de a face asta și să nu ai mâinele încărcate elecrostatic, asta pentru a preveni o descărcare electrostatică pe comtactele tastaturii, descărcare de va distruge contactele.De regulă în timpul acestor operații se folosește branulă esd(electro static discharger). Succes

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Vladutzel24 explică:

@ddooddoo30 merci de sfat, o sa incerc mai pe seara cand ajung acasa, deocamdata sunt la scoala si nu am laptop-ul la indemana