| Iulian743 a întrebat:

Astazi mi s-a stins PC-ul de cateva ori. Am crezut ca ii de la praf, asa ca am zis sa il curat. Cand am bagat mufele si am incercat sa il pornesc, nu se mai aprindea. Sursa functioneaza, beculetele de la placa video se aprind, si un led de pe placa de baza. Ventilatorul de la procesor tot porneste si se opreste, la fel si led-ul de pe placa de baza. Ce problema poate avea?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca porneste sursa pe scurt timp si se opreste, atunci ceva iti "mananca" curent mare si protectia intra in functiune.
Incearca, pe rand, sa deconectezi cablurile de la hard dixk, unitatea CD/DVD-ROM, placa video, placutele de memorie.
Daca nu porneste nici cum, atunci du-l la un service.

| NLS a răspuns:

Ai verificat RAM-ul?
Inverseaza placutele in sloturi (placuta ce e acum in slotul 1 o pui in locul celeilalte din slotul 2 (sau 3), si invers)

Daca nu fac contact perfect, pot crea diverse probleme, de la restart la freeze-uri.

Daca nu-i asta, testeaza cu alta sursa si cu un alt HDD.

| Eduard619 a răspuns:

Placa de baza e posibil sa fi cedat.