| EcLipSa234232 a întrebat:

Salut TPU
Cam cat costa un procesor ( orice fel ) cu aproximativ 3.00 Ghz?
Si cam cat costa o placuta de R.A.M?

Daca imi puteti oferii si informatii sau daca imi puteti oferii niste recomandari ale anumitor firme de la care sa cumpar ceste produse ar fi perfect, multumesc.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Pai azi nu se mai merge pe principiul invechit de cati ghz. Sunt procesaore de 3 ghz dual-core vechi care nu fac cat unele single core de 2 ghz de azi. Detaliaza la ce va fi folosi sistem, si te ajut eu cu o configuratie. Foloseste funtia raspunde.

| EcLipSa234232 explică (pentru sltlp):

Pai, pana acum am avut un procesor 2.00 Ghz si mi-au mers perfect toate jocurile, vreau unul mai bun deoarece jocurile din 2012 ( Call of Duty Modern Warfare 3, Fifa 2012 ) nu imi mai merg, si in curand vor incepe toate sa nu mai functioneze, si vreau un procesor mai bun. De asemenea planuiesc sa-mi deschid server de cs/wow si voi avea nevoie de un p.c. bun sa pot tine serverul deschis si sa functioneze bine

| sltlp a răspuns (pentru EcLipSa234232):

Zi cati bani ai ca sa te ajut cu o config daca asta vrei

| EcLipSa234232 explică (pentru sltlp):

600 roni

| sltlp a răspuns (pentru EcLipSa234232):

600 roni si ce piese vrei, ca daca schimbi ram-ul trebuie sa schimbi si palca de baza.

| EcLipSa234232 explică (pentru sltlp):

Pai, cred ca asrock n68c-s-ucc ar fi buna thinking

| sltlp a răspuns (pentru EcLipSa234232):

Deci, zi asa, cum am zis, ce compoennte vre in 600 lei, procesor, placa de baza si mai ce.

| sltlp a răspuns (pentru EcLipSa234232):

Raspuzni in viata asta?

8 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Nu ai ce face cu "orice fel" procesorul trebuie sa fie Intel sau AMD iar ramii tot asa ddr2 sau ddr3 si nici nu ai specificat memoria ramilor...