| florynKab a întrebat:

Salut,TPU ce se întâmpla daca rămân fara pasta de procesor?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand trebuie inteles ce rol are ""rolul pastei termoconductoare este să „umple" spațiile și golurile dintre talpa radiatorului și partea de contact a piesei""
desi acum stim, in cazul in care nu o avem asta duce la supraincalzirea cpu, ajunge sa se arda cpu, gpu, apropo nici prea multa nu e bine, nici prea putina

| Bizon95 a răspuns:

E ca si cum nu ai mai avea cooler
in ziua de azi proc-ul nu se arde d'aia
dar se duce la viteza minima posibila si practic merge calculatorul EXTREM de greu

| PainTech a răspuns:

Coolerul nu e montat niciodată fără pasta termoconductoare. Riști să strici complet procesorul

| edit28 a răspuns:

Nu poti sa ramai fara. Ori ai ori n-ai.

| bodokik a răspuns:

Rolul pastei este acela de a face transferul intre radiatorul coolerului si procesor.

El poate sa raceasca "bine" in idle. Dar daca intri intr-un joc/program ce iti forteaza procesorul atunci nu o sa mai faca fata foarte bine.

Riscul ar fi ca, datorita caldurii prea mari, metalul de la radiatorul coolerului sa topeasca procesorul. Am avut un caz in care pinii si suportul procesorului de pe placa de baza au fost distruse din aceasta cauza, mai exact s-a topit plasticul peste pini si s-au lipit in jos.