| Th3Public3N3MY a întrebat:

Cine imi spune si mie cum reglez un ciclocomputer? Pentru ca
eu mergeam aproximativ cu 30 si el imi arata 62. Plsss am nevoie urgent! Promit o funda si voturi!

Răspuns Câştigător
| solumaam a răspuns:

Atunci inseamna ca nu l-ai asezat la distanta optima pe furca ...trebuie sa ai in cartea tehnica valorile distantelor fata de axul rotii pentru diferitele diametre de roti si in functie de diametrul rotii tale il montezi mai jos sau mai sus!

5 răspunsuri:
| solumaam a răspuns:

Depinde de marca pe care o ai tu ...trebuie sa ai un buton de unde il setezi, este posibil sa fie setat pe unitati de masura din anglia : mile, yarzi smd.

| Th3Public3N3MY explică:

Scz acolo unde am zis cu cat mergeam si cat imi arata erau km/h! Si daca va ajuta asta ...ciclocomputerul este Atech. Exat asa arata
http://www.dirtbike.ro/......igilat.htm

| solumaam a răspuns:

Inseamna ca nu ai montat unde trebuie componenta cu senzorul de pe furca ...in cartea tehnica ai cateva valori cu distantele fata de ax in functie de diametrul rotii, daca il vei pune la distanta crecta atunci sigur vei remedia problema!

| Th3Public3N3MY explică:

Pai de pus l-am pus corect magnetul acela, pe spite si senzorul pe furca! Dar cand apas doua butoane imi arata acolo sa introduc un nr maxim pana in 5.999 si acolo nu stiu ce sa introduc! Daca il pun pe 5.999 imi arata ca merg cu 80 km/h si eu de fapt merg cu prox. 36. Daca scriu acolo ex 1000 imi arata mai putin decat trebuie! Si asta nu stiu, ce sa scriu acolo!

| andrei17v1997 a răspuns:

Vei inmulti diametrul rotii in mm cu 3, 1416 si vei obtine un numar, acest numar il vei intoduce in ciclocomputer, de exemplu eu am diametrul rotii 26 toli(inchi), il voi transforma in mm(1inch= 25,4 mm) si il voi inmulti cu 3, 1416 si gata.