| Xenoverse a întrebat:

Cred ca am o problema cu dvd-rw de la calculator, cand bag dvd-ul in calculator si dupa acea deschid nero iar acolo imi apare sa aleg ori cd sau dvd si dau la dvd iar dupa aceea astept 2 minute ca prostul pana apare fereastra si in loc sa imi arate acolo jos cu galben arata cu rosu ce e de facut dau funda la cel mai raspuns. Mi s-a mai intamplat de mai multe ori dar nu am bagat in seama.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca bagi CD in loc de DVD, atunci se intampla asa.
CD-ul are capacitate de cca. 700Mb (0.7Gb), iar un DVD are 4.3Gb (4300Mb).
Daca continutul ce vrei sa scrii pe disc incape pe disc, atunci "jos" apare cu verde/albastru/galben, dupa versiunea Nero. Daca capacitatea discului bagat se depaseste, atunci apare cu rosu.

In cazul tau, probabil ai introdus un CD pe care Nero l-a recunoscut si stie ca incap pe el 700Mb. Tu ai vrut sa scrii pe el mult mai mult, iar indicatia a devenit rosie.

Foloseste un disc DVD-R si pregateste pentru scriere maxim 4.3Gb (4300Mb) material.
Alegi la inceput DVD si totul va fi OK.

| Gaming_Lucian_2000 a răspuns:

Pai eu iti recomand sa te uiti pe net la un video. Sper ca te-am ajutat