| Tomoiagă_Răzvan_1997 a întrebat:

Credeti ca urmatoarea configuratie de PC va fi un "Console Killer"?

CPU:Intel i5 4570S
Mobo:MSI Z87-G41
RAM:Corsair Vengeance PRO8 GB 2133 MHz CL11
GPU:Nvidia GTX 670
CPU Cooler:Cooler Master Hyper 103
HDD:WD Caviar Blue 1TB
PSU:Sirtec Element 700W

Răspuns Câştigător
| FatUglyVirgin a răspuns:

Da, e mai bun ca o consola nextgen

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu. Eu cred ca o consola o sa fie pc killer in cazul asta.
Poti sa bagi tu acuma si 5000 lei intr-un pc. Eu garantez ca peste 7 ani, consola "o sa te faca".
PE console ai optimizare. Pe pc dai cu banul in configuratii si upgrade-uri...
Dar pc-ul e pc, are locul lui. Consola e consola.
Legat de confoguratia ta, arata rau, foarte rau pentru mine.
Ai pus un cpu care consuma putin, caldura redusa, fara oc.
Ai pus o placa de baza scumpa, aiurea, capabila de oc, degeaba practic daca procesorul nu stie asa ceva.
Ai pus ram scump, degeaba iar, poate era la reducere... ca altfel nu merita stiind ca procesorul se cam "blocheaza" dupa 1600 mhz(Asa e la Intel, vezi la ei pe site).
Ai ales un gpu deja "trecut". Acel 670 are peste 2 ani de cand a fost anuntat.
- cooler-ul la cpu nu isi are sens(ce ziceam de cpu, consum scazut in varianta S), dar sa zicem ca nu e o avere in cazul asta

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru sltlp):

Si daca el vorbea de varianta asta de 670 http://www.pcgarage.ro/......-256-bit/, ceea ce nu prea cred, dar oricum.670 este o placa decenta care imbatraneste bine.

| sltlp a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Nu prea conteaza asta. Cand aparuse ps3-ul, sau xbox-ul, prin 2005-2006 daca dadeai toti banii posibili ce iti luai?
Pe vremea aia, luaiin cel mai bun caz un 7900 gtx/gto.
Azi ce mai faci cu o placa de aia? Cam nimic... Pe cand azi unul cu o consola se joaca gta 5 si alte prostioare.

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru sltlp):

Si sa te joci jocuri cu 30 fps, tu stii de ce merge gta 5 pe ps3 si xbox 360? pai au scos cateva mii de texturi si detalii de asta, e gen very very low.

| sltlp a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Uite ca in cazul la ps4 te joci cu 60 fps in general.
Si ce contaza daca au scos sau nu. Fa-mi tu ce pc vrei de 1800 lei care sa depaseasca ps4-ul in gaming. Chiar vreau sa vad.
Sau la pretul actual la un ps3, ca e 700 lei, vrei sa zici ca faci pc mai performant in jocuri?

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru sltlp):

Un fx 6300, 4gb ram, hd 7770, sincer e destul de bun in 1800 lei si poti face mult mai multe lucruri pe un pc decat pe o consola

| sltlp a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Vedem peste 5 ani?
Vezi ca optimziarea conteaza enorm happy
Ps3-ul e capabil cu optimziare(adica ceva ce nu ai pe pc) sa duca mai mult. Uite la gran turismo 5(6 parca are grafica mai slaba, mie asa mi se pare) spre exemplu. Teoretic suporta 3d. Sa nu mai zic, daca sarim de asta, ca ruleaza in 1080p 60fps. Si jocul arata wow.

| Tomoiagă_Răzvan_1997 explică (pentru sltlp):

Chiar am si un PS3 si pe el am Gran Turismo 5 si 6.Pe un LCD 720p ambele ruleaza la 30 FPS constant.Dar pe 1080p mai sacadeaza din cand in cand.Chiar si GTA 5 sacadeaza.
Si dupa parerea mea un PC este mai OK decat o consola.Adica,dau cate 200 lei pe jocurile de la consola.Si pe PC pot sa-mi bag o gramada de jocuri gratis, si nu e neaparat sa joc jocuri pe grafici Ultra atata timp cat o sa mearga la 30+ fps pe Medium/High. https://www.youtube.com/watch?v=Hf6eL4z9jyw

| sltlp a răspuns (pentru Tomoiagă_Răzvan_1997):

Nu stiu ce consola ai sau ce prostii vorbesti tu, dar gt5 merge in 60 fs si 1080p. Si nu ma poti contrazice. Am si eu ps3.
https://www.youtube.com/watch?v=REfb7qbUhC8
Uite cat scoate. Si e vremea aia. Daca era pe un traseu mai insorit, si nu noaptea, scoatea 60. ASA CA INAINTE SA VORBESTI AIUREA, VERIFICA.
Ti le bagi pe gratis ca le piratezi, dar ce bine-ar fi sa nu mai fie piraterie. Nu ca vezi doamne acuma toti care au console cumpara jocuri. Daca te dai mare scula, si vorbesti aiurea, sigur auzeai de modare.
Si nu in ultimul rand, cand imi dai videoclipuri pe youtbe, da-mi de la cineva serios, nu de la canalul ala de idioti care fac totul pentru bani.
Mai departe, nu te enerva. Eu am jucat watchdogs pe ps3, si nu s-a intepat. Daca ei mananca ra99t aiurea, treaba lor. Aveam framerate mai scazut daca mergeam cu masina cu viteza maxima chiar. Dar nu ce mananca aia, ca stai minute. Sa fim seriosi.
Cat despre watchdogs, e o dezamagire https://www.youtube.com/watch?v=wUaygMISL50
grafica e de rahat, sincer. Daca e sa compar trailer-ul cu gameplay-ul chiar pe un gtx 780ti, na, ca sa fie super mega ultra, e net inferior. Gta 4 cu modificari il face praf. Jocul asta e de la ubisoft, trebuia sa ne asteptam sa fie un jeg, fara suparare. Nu cred ca au facut vreodata cei de la ubisoft un joc ca la carte, poate doar ac4, dar e discutabil. Daca vezi acolo, pe ps4 framerate-ul e constant in 30. Stii ce inseamna asta? Ca e limitat de ei.
Mai departe, sa nu uitam, de pc imi faci tu de 700 lei care sa ruleze ce ruleaza un ps3? Idem si pentru ps4. Asa ca inainte sa vorbesti, gandeste, cauta, demonstreaza ce spui.

Răspuns utilizator avertizat