| OdeSsSsa a întrebat:

Salut TPU! De curand mi-am bagat windows 7(am avut xp),l-am instalat totul a fost ok, dar cand a trebuit sa instalez driverele mi-am dat seama ca nu le aveam de pe cd, unele deja erau luat din windows dar unele a trebuit sa le iau de pe net.Problema mea: cand ma uit sa vad cati mb are placa video si ce model este imi scrie 65000kb si numele Standard VGA Graphics Adapter.Cand am bagat 7 nu am sters nimic din D si acolo aveam jocuri, care acum nu merg, imi arata o fereastra LOG pe care scrie:Sorry, your system does not support 3D graphics, please check your hardware and system configeration then try again. Eu cred ca nu este instalata placa video(dar acolo apare ca este, un motiv pentru care spun asta este pentru ca nu arata cati mb are).Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| pozeanimate a răspuns:

Deci
Toshiba satellite c660 sunt cateva genuri, adica cu diferite placi video
trebuie de aflat exact ce model este
intri aici
http://www.toshiba.eu/innovation/download_drivers_bios.jsp?service=EU
selectezi tot dupa model tau
Product type
Family
Product series
Model
Short Model No
Operating system
Driver type aici la driver typ alegi :chip set utility
la Short Model No tot este foarte important sa alegi model,
afla ce model placa video este cu EVEREST,
la satellite c660 sunt care au video si Intel si nividia si ati
afla video care este si de aici direct descarci
http://www.drivertoshiba.com/......ivers.html
ati sau Intel sau nividia

15 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

VGA graphics adapter e placa video onboard. Tu nu ai placa video separata. Cumpara o placa video de 512 MB. Sunt suficienti.
Pana atunci reinstaleaza XP.

| DDCC a răspuns:

Bună!
Încearcă asta:
Instalează Microsoft.Net Framework, de aici dacă vrei http://ninite.com/.net/.
Dă-ți dup-aceea un update la drivere cu drp.su 12.3, îl găsești pe net gratuit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai instalate driverele placii de baza, e si normal sa nu o recunoasca. Daca ai laptop, vezi ce model este, mergi pe pagina producatorului si da jos driverul. Daca ai desktop, opreste-l, desfa PC-ul, vezi ce placa video ai, mergi pe pagina producatorului si da jos driverele.

| pozeanimate a răspuns:

Jocurile de pe alta partitie nu merg dupa reinstalarea windowsului
descarca programul everest, vezi denumirea placii de baza,(daca ai placa video, denumirea ei)
si cauti drivere pe site oficial al placii, instalezi si gata
poti vedea numele placii si asa, start bara de start scrii msinfo32.exe dai enter

| OdeSsSsa explică (pentru pozeanimate):

1) Nu am numele placii de baza.Cum pot sa vad cum se numeste? 2) Daca sterg jocurile si le mai instalez odata e vreo diferenta? ar putea sa mearga sau trebuie sa fac ce ai zis sa instalez driverele?

| pozeanimate a răspuns (pentru OdeSsSsa):

Numele placii afli cu programul EVEREST
google.ro scrii download everest portable
sau in bara de start scrii msinfo32.exe dai enter
system model cauti ca in poza
http://images.techtree.com/ttimages/story/111353_system-info.jpg
system model e numele placii
sterge jocurile si instaleaza directx, Net Framework 4 (2pt. xp)
driverele de pe site oficial al placii de baza pentru video
fa un screen la msinfo32.exe deschis
sau da numele placii sa vedem ce placa ai

| OdeSsSsa explică (pentru OdeSsSsa):

Asta e poza cu msinfo32.exe,am sters toate jocurile, am instalat acum framework, directX era deja instalat.Astept sa imi dai raspuns despre placa video.

| OdeSsSsa explică (pentru pozeanimate):

Da-mi add: a.aleex84 sa vorbim daca se poate. ok?

| pozeanimate a răspuns (pentru OdeSsSsa):

Deci
Toshiba satellite c660 sunt cateva genuri, adica cu diferite placi video
trebuie de aflat exact ce model este
intri aici
http://www.toshiba.eu/innovation/download_drivers_bios.jsp?service=EU
selectezi tot dupa model tau
Product type
Family
Product series
Model
Short Model No
Operating system
Driver type aici la driver typ alegi :chip set utility
la Short Model No tot este foarte important sa alegi model,
afla ce model placa video este cu EVEREST,
la satellite c660 sunt care au video si Intel si nividia si ati
afla video care este si de aici direct descarci
http://www.drivertoshiba.com/......ivers.html
ati sau Intel sau nividia

| Anonim0100 a răspuns:

Salut man asa am patit si eu fi atent aici : 1 la mana placa ta video nu are suport pentru windows7 nu sunt drivere pentru placa ta fiindca este veche vrei sa faci ceva? cumapra o placa pc express si nu vei avea probleme altceva nu ai ce face asa am patit si eu nu conteaza cati mb are daca nu are drivere pentru windows7! Pune la loc windows xp ca nu ai ce face altceva! Succes

| raducuu a răspuns:

Downloadeaza programul DriverMax care iti va zice toate driverele si updaturile ppentru pc tau ( cu tot cu download) big grin

| OdeSsSsa explică (pentru raducuu):

Am instalat driver easy care face acelasi lucru, si a gasit doar 2 chestii care le-am downloadat si instalat, dar placa video nu imi apare ca si cum nu ar fi instalata

| Gyuliano a răspuns:

Ce iti apare tie acolo la placa video e doar un driver instalat de win7 ca sa poti rula windowsul. Cauta model placii cu Aida 64 si apoi downloadeza driverul de pe siteul oficial al placii video. Succes

| tudy434 a răspuns:

Windows 7 cer mai mult decat xp la jocuri de asta iti scrie Sorry, your system does not support 3D graphics
FUNDA

| SchogettenBăii a răspuns:

Buna! Scuze ca ma bag, dar... imi poti imprumuta si mie wind-ul? prin messenger. am cautat sa iau dupa net dar nu gasesc sad.