| emonell123 a întrebat:

De multe ori calculatorul se reseteaza si apara blue screen zice niste cifre 000001515600x ceva de genu dar nu stiu exact cifrele. ma puteti ajuta va rog?

6 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Foloseste utilitara asta http://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html ca sa vezi mai multe detalii despre eroare si dupa cauta pe google.
eroarea poate fi cauzata din cauza la software (de exemplu driver-ul de la placa video care poate fi corupt) sau hardware (vreo placuta RAM invalida, HDD-ul care poate fi pe "moarte" etc.).

| tomthecat a răspuns:

Sistemul de operare este buşit şi trebuie reinstalat. Nu există altă soluţie!
Eventual, dacă tot vrei să faci o treabă ca lumea, cumpără-ţi un SSD şi instalezi pe el doar sistemul de operare şi programele iar datele le laşi pe HDD.

Sper că placa ta de bază are SATA...

P.S. Dacă după instalarea proaspătă a sistemului de operare, SE MENŢINE BLUE SCREEN, atunci e clar că este vorba de o defecţiune hardware (HDD defect, memorie RAM defectă, placă de bază defectă). PÂNĂ NU INSTALEZI DIN NOU SISTEMUL DE OPERARE, NU POŢI SĂ TE GRĂBEŞTI SĂ TRAGI CONCLUZIA CĂ ESTE VORBA DE O COMPONENTĂ HARDWARE DEFECTĂ!

| Trolozaur a răspuns:

Daca ne zici exact cifrele poate putem sa te ajutam, ignora ce zice tomistheCat, in general blue screenurile sunt erori hardware nu software.

| tomthecat a răspuns (pentru Trolozaur):

N-ai avut niciodată o pană de curent care te-a surprins cu calculatorul desktop deschis (funcţionând bineînţeles fără UPS) după care a apărut BLUE SCREEN, expresie clară a crash-ului sistemului de operare fără să fie vorba de vreo componentă hardware defectă?!? Ulterior, după reinstalarea OS, nu ţi-a funcţionat calculatorul perfect?

Înseamnă că ai UPS şi te doare-n cot... Nu toată lumea are...

| Trolozaur a răspuns (pentru tomthecat):

Nope, nu mi-a dat niciodata blue screen dupa ce s-a luat curentul. dar niciodata. si nu, nu am ups.

| tomthecat a răspuns (pentru Trolozaur):

Trolozaur, eşti un caz fericit, eu am păţit-o de două ori în câţiva ani... De când mi-am instalat sursă CX500 Corsair (are o grămadă de protecţii binevenite), n-am mai avut asemenea probleme, ba chiar îţi voi spune o chestie interesantă :
dacă "pana" de curent este de maximum 5 secunde, CALCULATORUL MEU DESKTOP CONTINUĂ SĂ FUNCŢIONEZE FĂRĂ ÎNTRERUPERE adică fără să fie afectat în niciun fel!
Am impresia că în sursa asta Corsair există un fel de "mini-UPS" intern, altfel nu-mi explic stabilitatea sistemului de operare în condiţiile întreruperii energiei electrice pentru multe secunde...