| 50deBANI a întrebat:

Eu am un procesor AMD sempron(tm) 2500+, 1.75 GHz, si as vrea sa stiu daca as putea adauga mai multi GHz (adica in loc de 1.75 GHz sa aiba vreo 1.8-2 GHz)?

Funda!

20 răspunsuri:
| Violente a răspuns:

Procesorul este unul FOARTE SLAB, un overclock i-ar înjumătăți perioada "de viață", cum i-ai pune un bolovan in carcă.

Nu se merită să faci overclock deoarece nu vei reuși unul mai mult de 2 GHZ la care nu vei simți absolut nicio diferență cum nici nu se merită să cumperi un cooler, nu mai vorbim că ai nevoie de o răcire foarte bună.

De abia am ridicat eu un ATHLON X3 la 4.0 Ghz cu un cooler de 100 lei.

| IT4Ever a răspuns:

Ce placa de baza ai?

| 50deBANI explică (pentru IT4Ever):

Sis 963Lua

| IT4Ever a răspuns (pentru 50deBANI):

E de la foxcon? sau asrock?

| IT4Ever a răspuns (pentru 50deBANI):

Instaleaza pc wizard pe calculator si zi-mi exact ce placa de baza are happy

| 50deBANI explică (pentru IT4Ever):

Ecs M848A

| IT4Ever a răspuns (pentru 50deBANI):

Iti merge maxim 2GB pe placa aia deci da poti sa upgradezi lana la 2gb

| 50deBANI explică (pentru IT4Ever):

2 GB? ...sau vrei sa zici 2GHz?

| IT4Ever a răspuns (pentru 50deBANI):

2gb adica 2 memorii de cate 1gb fiecare

| 50deBANI explică (pentru IT4Ever):

Imi mai poti spune te rog CUM ar trebui sa pun acesti GHz?

| IT4Ever a răspuns (pentru 50deBANI):

Ghz se refera la puterea procesorului si noi vorbim de memorii care is masurate in gigabytes...prima data sa iti iei o memorie de un 1gb si dupa aia mai vorbim

| 50deBANI explică (pentru IT4Ever):

Si cum se pun (monteaza)? si cum se numesc?

| 50deBANI explică (pentru IT4Ever):

Scz ca te-am intrebat de doua ori aceeasi intrebare (aproape)

| IT4Ever a răspuns:

Eventual poti baga un proc amd sempron 3000+ care merge la frecventa de 2GHZ

| Beretta a răspuns:

Se poate, se numeste overclock, se poate face dar trebuie sa ai racire buna si chipsetul la placa de baza care permite overclocking

| Beretta a răspuns:

Okay,se pare ca placa de baza suporta ridicarea frecventei procesorului
Nu stiu, ca nu am acea placa de baza dar ar trebui sa fie ceva de genu
intri in bios la FSB frequency si dai mai tare decat e default apoi cauti ceva sa sune de genu cpu voltage si dai mai tare decat e default, amandoua cu 1 unitate, apropo vezi sa monitorizezi temperaturile cu RealTemp, daca trec de 80-90 grade, stingi calculatorul si dai inapoi cu o unitate FSB si cpu voltage

| IT4Ever a răspuns (pentru Beretta):

Frate nu-l mai nebuni cu overclocking ca omu` nu stie sa isi puna o placuta de ram.tu crezi ca o sa stie sa schimbe voltajele?

| 50deBANI explică (pentru IT4Ever):

Cu placa de ram stiu, dar cu procesoarele nu

| IT4Ever a răspuns (pentru 50deBANI):

Ah acum am inteles imi cer scuze "happy pai numa cu overclocking care e cam periculos si necesita cunostinte avansate eventual bagi niste memorie sau iti iei alt procesor desi placa aia de baza nu cred ca suporta ceva mai bun

| BMadalin1992 a răspuns:

Salut
Si eu am cam tot la fel procesorul AMD Sempron(tm) 3200+ de 1.81 Ghz. Din experienta proprie stiu sigur ca nu exista un program original pe piata care sa mareasca frecventa procesorului. Exista doar o singura solutie.Sa il upgradezi.Adica saschimbi procesorul cu unul mai mare dar cu aceiasi configuratie pentru placa de baza. Te duci cu unitatea la un magazin special pentru calculatoare si il intrebi pe nenea sau doamna de acolo ce frecventa a procesorului maxima se potriveste pentru configuratia placii tale de baza.
FUNDA?