| LoveIsLove4Ever a întrebat:

funda. aveam o boxa portabila, bazata pe un amplificator clasa D cu amplificator operational configurat ca amplificator diferential. nu aveam carcasa sau idei si azi mi-a venit o idee geniala de a face sistemul cu un Woofer (sau daca gaseam un subwoofer) si un speaker normal intr-un butoi frumos de bere din ala de 5L problema este ca din greseala am ars amplificatorul. in momentul de fata nu am decat un radio Akai AJ-C3500 si din cate am vazut are amplificatorul pe o placa separata. intrebarea este : imi poate gasi cineva manualul de service pentru acel model sau imi puteti recomanda un amplificator pe componente (un link la o poza cu circuitul) am nevoie sa fie cat mai mic ca sa poata incapea in acel butoi de bere. multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Uite unul:
http://www.tehnoelectric.ro/......u_tda_2049
sau alta, dar nu te astepta la puteri mari:
http://www.diyaudio.com/......upply.html

| LoveIsLove4Ever explică (pentru horia2012):

Salut! mersi de raspuns, dar a intervenit o problema, Am scos din aparatul de radio placa de baza care este si cea cu amplificatorul si alimentatorul constand intr-un Transformator 220VAC-12VAC un rectificator un condensator (destul de mic, parerea mea) si cativa tranzistori cel mai probabil MOSFET i-am dat o cheie avea un buton care montat nu era accesibil, acel buton a facut un simplu speaker fara pic de bass intr-un Subwoofer racheta. ampliicatorul este bazat pe un chip AN7148 ( http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/panasonic/AN7148.pdf ) un setup tipic pentru ampliicatorul asta dupa cum spune in datasheetul lui este cu un Woofer si un Tweeter. ceea ce asa a fost in cazul radioului. daca un amarat de speaker a devenit racheta acele woofere erau ceva gen subwoofer de 400 lei+ cea mai mare problema este ca am mers la masa si am lasat amplificatorul alimentat, pornit dar speakerele nu au fost conectate. asta a fost o greseala epica caci acum inrun fel sau altul nu mai scoate nici un semnal desi multimetrul arata in jur de 120 mVp-p ceea ce coincide cu intrarea ca voltajul de intrare. acum as vrea un amplificator (nu neaparat bazat pe acelasi chip) care sa aiba functia asta de bass boost. dar "scot limita de alimentare. nu conteaza voltajul de alimentare. iti las adresa mea de mail in caz ca vrei sa mai vorbim pe subiectul asta republic_of_gamers23@yahoo.com

| horia2012 a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

Cu placere. De aceea s-a ars, ai lasat amplificatorul fara sarcina. Intotdeauna cand faci experimente pune o rezistenta in paralel pe bornele de iesire (difuzor) de 1 kohm. (nu are nicio influenta atunci cand sunt conectate difuzoarele, dar daca din greseala ai scos difuzoarele, ramane rezistenta si protejeaza etajul final. In legatura cu "bass boost", majoritate sunt corectii de ton externe integratului, nu toate integratele au o asemenea functie in structura lui. Uite unul cam ce vrei tu de aceeasi putere cu AN":
http://www.ti.com/product/lm4836
dar nu cred ca-l gasesti pe la noi.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru horia2012):

Aia este si problema vreau diagrama sau produsul ca gasesc un datasheet. eu cumpar totul de la conex electronic. cunosc foarte magazine de componente in Bucuresti, e o distanta dar stiu ca gasesc cmi trebuie. daca imi poti gasi o diagrama. cat despre chesta cu bass. nu este problema daca nu este integrata in cip cumpar indiferent cate componnte cere. doar diagrama sa o am

| LoveIsLove4Ever explică (pentru LoveIsLove4Ever):

Adica nu neaparat o diagrama ci un produs mai popular sau de la o firma ce se respecta

| En_Csabika_1987 a răspuns:

De ce nu scoti placa de baza din radio, il montezi in cutie sau unde vrei tu si faci amplificator din el teoretic se poate face amplificator din orice aparat de radio functional si e destul de simplu.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru En_Csabika_1987):

Pai problema este una : alimentarea si pinoutul. nu pot vedea ce IC de amplificare are radioul sa pot lua datasheetul si nici manualul de service pentru modelul ala nu-l gasesc. sunt unele TDA care daca incurci In cu Out in afara de faptul ca vor lua foc posibil sa distrugi si sursa audio. si cat despre alimentare as prefera sa nu fiu legat de o priza. am o baerie de 3.7V 5,2 Ah daca ar merge alimentat ca atare ar fi ok daca nu am sa caut un convertor DC-DC care poate avea un output de 1A pentru ca tot radioul trage in jur de 2, 5A