| catalin1999c a întrebat:

Salut TPU
Ieri am dat click pe un link, avea keylogger (rat; cybergate.)
Am instalat Malwarebyte am scanat tot, dar totusi nu cred
Cand incerc sa ii fac reformat la Windows cu CD nu vrea
Imi apare sa apas pe un buton sa booteze
Apas, dupa astept cat vreau ca ramane asa cu imaginea de la windows si cu sageata ( pe care o pot misca )
E de la keylogger sau are ceva pc? am incercat si fara net si cu safe mode dar degeaba.
Am incercat cu 2 windows-uri care in trecut au mers, Windows 7 si respectiv Windows 8.1

help please,

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sigur ca nu vrea sa faca reformat cu cd, daac tu bagi cd-ul in unitate si dai install.Nu asa se face reformatul ci bagi cd-ul in unitate si dai resatrt la pc.Cand iti apare scris pe negru pressa ny key boot from cd... apesi orice tasat si va incepe configurarea windowsului.cand vei ajunge la partitii si vrei sa dai reformat, te va lasa.

| catalin1999c explică (pentru anonim_4396):

Am facut cum ai zis tu dar se blocheaza inainte sa aleg partitiile si sa ii dau format.

| anonim_4396 a răspuns (pentru catalin1999c):

Atunci poate fi un virus nasol. Faci un cd boitabil cu un antivirus.

http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Kaspersky-Rescue-Disk.shtml sau

http://www.softpedia.com/get/Antivirus/BitDefender-Rescue-CD.shtml

Descarci una din ele, o scrii pe dvd si apoi la fel ca si windowsul la reinstalare, bootezi direct din dvd.Iti va aparea antivirusul si scanezi cu el sistemul fara sa intri in windows.

| Arthiom a răspuns:

Pai ar putea fi de la keyloger, care face pc-ul sa o ia razna, ori il duci la un service de calculatoare, ori incerci sa reinstalezi windowsul, si stergi ABSOLUT TOT de pe pc, asta ar fi cam singura metoda sa scapi de genu asta de softuri.

| catalin1999c explică:

Are ceva. am incercat 2 windows uri am facut si cu stick dar se blocheaza acolo inainte sa aleg limba si bit ul la windows, ramane mouse si imaginea... o sa incerc si cu antivirusul bootabil