| sorin2407 a întrebat:

Ieri mi-am cumparat un pc si are o placa video nVIDIA geforce gt630 de 2gb ddr 3. Problema este ca l-am lasat aprins circa 3-4 ore fara sa umblu pe el si placa s-a incins foarte mult.Ce pot sa fac?

8 răspunsuri:
| Gabitzu246 a răspuns:

E putin ciudat... aduca se incinge stand degeaba?
e normal sa ajunga pe la 50 de grade dar sa nu treaca de 75.

| sorin2407 explică (pentru Gabitzu246):

Intr-un joc ca dishonored sau battlefield 3 ce temp. ar trebui sa aiba?

| Gabitzu246 a răspuns (pentru sorin2407):

C-am 65-70 de grade dar depinde si de temperatura camerei, nivelul de detalii grafice la care il joci etc., deci c-am asta ar fi temperatura ei insa totusi eu nu as lasao sa treaca de 70 dar daca ai garantie la ea te doare la bascabig grin

| sorin2407 explică (pentru Gabitzu246):

Am garantie. m-am uitat dupa vre un sigiliu sau ceva care sa dovedeasca ca am umblat in ea in garantie si nu avea

| Gabitzu246 a răspuns (pentru sorin2407):

Inseamna ca nu ai de ce sa iti faci griji.

| michael5813 a răspuns:

E normal sa se incalzeasca dar nu sa fie incinsa! acum nu stiu daca e nou pc sau second si cum ti-ai dat seama ca s-a incins pentru ca daca l-ai desfacut si e nou pc atunci ai pierdut ...garantia! oricum daca tot e desfacut trebuie sa verifici daca ventilatorul acela mic de pe placa video functioneaza iar daca nu, atunci trebuie inlocuit deoarece nefunctionarea lui duce la arderea placii video! asa mi-am belit si eu o placa din pacate...

| sorin2407 explică (pentru michael5813):

Pc-ul este nou.Mi-am dat seama cand am atins din greseala de unitate si cablul de la hdd sa atins de ventilatorul placii video sa a trebuit desfacut sa il dau la oparte si am atins si placa video so ardea.

| danycool14 a răspuns:

Poate este din cooler daca ai asa ceva pe ea inseamna ca dedesubt dtrb sa aiba un cip pe care trebuie sa pui acea substanta de racire ca la procesor este 30 lei cam asa o eprubeta mica din aceia si eu am patit si am fc asa si acum imi merge...