| tony98 a întrebat:

imi merge foarte greu calculatorul.Am scanat tot de am pe el(am antivirusul eset smart security 4). Antivirusul mi-a aratat ca nu am niciun virus pe el.Ce pot face sa il fac sa mearga bine deoarece merge foarte greu.
PS:specificatii tehnice :
Operating System: Windows 8 Pro 32-bit
Processor: Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E4500 @ 2. 20GHz (2 CPUs), ~2. 2GHz
ram: 1GB
Card name: NVIDIA GeForce 8500 GT
Chip type: GeForce 8500 GT
FUNDA!

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indeplinesti doar cerintele minime pentru W.8.
Mai da o curatare a partitiei C si o defragmentare, se pot face cu uneltele sistemului de operare, intrand prin Start/AllPrograms/Accesories/ System Tools, cu Disk Cleanup si Disk Defragmenter.
De asemenea se pot face cu 2 programe gratuite de la Piriform.com, respectiv CCleaner si Defraggler.

| al3xander a răspuns:

RAM 1GB pentru windows 8? esti cam la limita. ca sa-ti functioneze mai bine iti recomand sa-l mai cureti din cand in cand de fisiere temporare cu ccleaner http://www.softpedia.com/get/Security/Secure-cleaning/CCleaner.shtml si sa-l mai defragmentezi cu utilitara de la windows http://windows.microsoft.com/......-hard-disk

| Mikhtarian a răspuns:

Reinstaleaza windows, ia-ti avast, si Ccleaner.

| bogdannutz a răspuns:

Ar fi bine inca o placuta de ram.
Schimba win 8 cu win 7 sau xp si foloseste si alt antivirus gen avast avg.
Este bun si programul TuneUp Utilities

| Mitzu7 a răspuns:

Din cauza windows-ului.Nu merge windows 8 la tine.Merge windows 7.

| tony98 explică (pentru Mitzu7):

Pai pana acum cateva saptamani am mers foarte bine pe win 8.
+ca indeplinesc cerintele pentru win 8. big grin

| Radeas1 a răspuns (pentru tony98):

Auzi, cum a spus si un coleg de aici, ai cerintele minime, adica never, dar never nu o sa iti ruleze optim. Poate ai instalat programe multe care lucreaza in background cu deschiderea PC-ului si nu ai resurse necesare. Ma refer aici si la Yahoo! Messenger, care mananca 20mb, winamp, antivirusul. Pana in 1GB nu se recomanda windowsuri ca vista, 7, si 8, ci XP.Acum faci ce vrei.
Bafta.

| Mitzu7 a răspuns:

Windows 8 are multe aplicati.Si eu am windows 8 dar 64bit. Windows 8 nu merge pe orice placa video.Eu iti recomand sa instalezi windows 7 si dai windows classic pe acolo unde schimbi imaginea.Iti consuma mai putine resurse.

| Danişor a răspuns (pentru Mitzu7):

Dar tu Arr esti prost de dai in gropi! cum poti sa zici ca windows 8 are cerinte mari?! Windows 8 cere : Un procesor la 1 GHz, atât pentru versiunea de Windows 8 pe 32 biţi, cât şi cea pe 64 biţi, 1 GB memorie RAM pentru versiunea pe 32 biţi a sistemului de operare şi 2 GB RAM pentru cea de 64 biţi.Harddisk sau SSD cu capacitatea de minim 16 GB, sau 20 GB dacă preferăm versiunea pe 64 biţi a sistemului de operare.Placă video compatibilă cu API-ul DirectX 9 şi specificaţiile WDDM 1.0 Nu merge pe orce placa video dar merge pe una bunicica windows 8 are mai mici cerinte decat windows 7 Arr esti prost!

| Danişor a răspuns (pentru Mitzu7):

Calculatorul are nevoie de îngrijiri speciale

1: Sterge fisierele temporare

Fisierele temporare includ in multe disiere nedorite care sunt tinute in memoria calculatorului. Aceste fisiere nu fa altceva decat sa iti ocupe memorie si spatiu. Odata ce acestea sunt sterse, functionarea calculatorului se va imbunatatii.

2: Desfragmentarea hard-diskului

Ori de cate ori instalezi un program nou pe calculator, acesta nu se salveaza intr-o maniera sortata, stergi fisiere, navighezi, instalezi altele, iar totul este un haos. Asa ca ai nevoie de unelta de defragmentare care iti va aranja fisierele exact asa cum trebuie pentru a-ti indica exact cata memorie mai ai pe sistem.

3: Curatarea discului

Unelta de curatare a discului "Disk Cleanup" te ajuta sa iti eliberezi spatiul de pe hard pentru ca sterge toate fisierele temporare de internet si de windows. In plus, unelta goleste si "recycle bin" si indeparteaza programele pe care nu le folosesti de pe PC.

4: Curatatoare de registrii

Registrul Windows stocheaza o baza de date de informatii referitoare la activitate si aplicatii. Aceste informatii ocupa memorie si incetinesc functionare calculatorului. Pentru o functionare mai buna ai nevoie de un soft de curatere pe care il poti lua de pe internet si care isi va selecta si pune in ordin toate registrele.

5: Upgradare driver

Daca computerul are mai multe drivere corupte, aceasta poate fi motivul pentru o performanta inceata a sistemului. Asa ca ai nevoie sa iti upgradezi driverele.

6. Scanarile

Virusii si alte programe spyware au un efect negativ asupra computerului. Intervin in performanta calculatorului si ocupa foarte multa memorie. Asa ca scaneaza computerul cu orice antivirus bun si performanta calculatorului se va imbunatatii.Succes

| Mitzu7 a răspuns:

Cel mai bun antivirus este NOD32 Antivirus.La hardiscul (C) dai clic dreapta la maus si dai la propietati disc cleanup si o sa-ti de-a niste chestii sa le selectezi le selectezi pe toate. Dezinstaleaza yahoo, twiter, facebook si alte chestii care consuma multe resurse.

| Mitzu7 a răspuns:

Windows xp, nu 7.