| mneah a întrebat:

ma joc foarte mult cs 1.6 dar din pacate sistemul meu nu prea face fata, adica nu duce 100fps constant cum ar trebui
Am un celeron de 1. 6ghz cu video integrat si 256mb ram, si vreau sa cumpar un pc de la cineva din oras, e 450 lei negociabil
Are Intel pentium dual core e5700 3.0ghz
4 gb ram
500gb hard
sapphire hd 5670 512mb ddr5 128 bit
sursa fortron de 400w
si carcasa e un nox,nu stiu modelul dar arata foarte bine,m-a lasat sa o deschid, e foarte curata, 0 praf,si firele sunt atat de frumos ascunze incat abia le vezi,nu ca in alte sisteme de zici ca flutura prin carcasa,il vinde ca si-a luat altul nou, l-am probat, merge perfect... ce ziceti. merita cei 400-450 lei?, joc doar cs 1.6 si fratele meu gta samp, cam atat

15 răspunsuri:
| Zoricutzu a răspuns:

Eu cred că o sa-i trebuiasca o altă sursă mai puternică, cea de 400 w e cam mica...
100 fps?!?!
FPS-cadre pe secundă, ops, monitorul meu are numai 75 de cadre pe secundă, televizorul are vreo 50-60...
și încă ceva monitorul meu nu are mod de afișare cu 100 hz are numai cu 75 hz... in cazul in care nu se intelege hz =fps in cazul asta.

| heldeN a răspuns (pentru Zoricutzu):

Cs 1.6 a fost facut sa mearga pe 100 fps, chiar daca tu ai monitor 60-75 hz, pe 75 fps se va misca oribil + ca ai lag input

| heldeN a răspuns (pentru heldeN):

Fortron face surse de calitate, asa ca nu cred ca va avea probleme, 5670-ul consuma 50 w, cpu vreo 80 max iar restul sistemului un 50, si ajunge la 180w in full load (am mai pus si de la mine) nu consuma atata

| bogdan324 a răspuns:

Se vede ca omul are nevoie disperata de bani daca il vinde la asemenea pret, pe pc-ul ala joci battlefield 4 si watch dogs pe medium-high cu fps foarte bun[peste 40 fps], counter strike il duce cu 100fps[l-ar duce cu mai mult, dar jocul e limitat la 100 fps]

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru bogdan324):

Ai probleme cu capu? daca o sa aiba 20 fps pe low in jocurile next gen o sa fie bine.

| bogdan324 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Probabil ai tu, un prieten are un hd 5670 si ii duce battlefield 4 pe medium cu 35-68fps,watch dogs ii merge pe rezolutie 720p cu setari medii cu 30-40 fps, call of duty ghost care e praf merge cu peste 50fps constant pe medium-high, si am vazut asta in real, asa ca gura

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru bogdan324):

Si ce procesor are? cu siguranta nu un jeg de dual core.

| bogdan324 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Are un Intel core i5 din a doua generatie deci e quad core si 6gb ram, dar asta nu inseamna ca vor fi diferente imense in jocuri fata de acel sistem, fiindca in jocuri placa video face aproape totul

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru bogdan324):

Iar cu raspunsul asta ai dovedit ca n-ai nici o treaba.

| bogdan324 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Mai degraba tu nu ai nici o treaba, daca ar fi sa pui un i7 extreme cu o placa integrata si 64gb ram degeaba le ai, fiindca placa video nu va putea rula jocurile mai noi, si asta e doar un exemplu

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru bogdan324):

Pe jocurile open world ca watch dogs sau mmo-uri procesorul este cel mai solicitat nu placa video

| AnimatedSignature a răspuns:

Dacă ai placă video de 256 mb cum vrei să-ti meargă cu 100 fps?

| heldeN a răspuns:

Da! Da! si din nou da, acel sistem dupa cele spuse de tine e foarte ingrijit (respect omului care il vinde) si nu doar atat, cu acel pc te poti juca si jocuri mai noi, nu doar cs 1.6 si gta samp (si da, vei avea 100fps constant in cs 1.6) iar pretul de 400 lei e imbatabil

| Dvmasster1 a răspuns:

1,6ghz si 256mb RAM + placa integrata?
Omule ala e PC preistoric iti spun eu.
Iti recomand cu cea mai mare incredere sa cumperi PC-ul acelui om, componentele alea sunt super, te poti juca jocuri mai noi si mai bune decat CS 1.6/SA:MP pe el. Si pretul ala, omg! Super-ieftin! :O De la magazin cumperi un PC ca ala cu minim 1, 000 lei. Sursa e cam slabuta, dar cred ca merge.

| heldeN a răspuns (pentru Dvmasster1):

Cum am spus mai sus, sursa nu e slaba deloc, fortron are surse de calitate cu eficiente 80+, iar sistemul acela consuma max 150-180w in full load, daca era o sursa gen Delux de 400w, aia facea poc, din cauza ca e o conserva ordinara de 50 lei, pe care scrie 400w si nu scoate nici un sfert, dar fortron e o marca de renume