| Anoniq a întrebat:

mi-am cumpărat un sistem de gaming de pe PC garage și a venit cu Ubuntu Linux, dar aș vrea Windows 10, cum as putea sa îl instalez? Menționez că am deja Windows 10 pe un stick usb flash, am văzut câteva tutoriale pe yt dar nu m-au ajutat atât de mult

Răspuns Câştigător
| DeathOfDreams a răspuns:

În principiu, ar trebui să găsești cum să bootezi de pe stick, ori trebuie să schimbi ceva la BIOS sau ar trebui să fie o tastă care te lasă să bootezi (aici alegi tu). Iar după, o să-ți apară dacă vrei să instalezi windows, asta în momentul în care bootezi. După alegi limba, etc. A doua opțiune ar trebui să fie CLEAN INSTALL, o alegi. Apoi îți apare o partiție (dar pot fi mai multe), dai DELETE și când s-au șters toate, selectezi NEW(când dai NEW îți apare o dimensiune și poți ori să faci o singură partiție, ori mai multe de dimensiuni mai mici ) și după selectezi partiția pe care vrei să fie instalat WINDOWS și dai OK.

! După ce își dă restart, să scoți stick-ul. Fiindcă dacă nu faci asta, se reinstalează din nou.

Singura potențială problemă ar putea fi legată de boot. Depinde foarte mult de marca și de modelul laptopului tău, fiindcă uneori e o problemă la aspectul ăsta și trebuie să știi cum să intrii în BIOS. Dar încearcă să parcurgi informațiile de mine și să cauți prima parte pe net, în funcție de ce laptop ai.

| Anoniq explică (pentru DeathOfDreams):

Ăsta am pățit, s-a reinstalat de 3 ori, nu știam că trebuie sa îl scot, e PC

| Anoniq explică (pentru DeathOfDreams):

Dar când se restarteaza îmi arată logo îl Windows, scrie "Se pregătește" și rămâne așa

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Ai buton de resetare la unitate? Daca da bagi usb in unitate si apesi pe butonul respectiv si dupa iti faci configurația

| Balalau95 a răspuns:

1 downloadezi ce windows vrei de pe https://tb.rg-adguard.net/public.php
2. il pui pe stick cu rufus https://rufus.ie/
dupa care bootezi stick-ul pe laptop
SIMPLU
toate celelalte raspunsuri sunt MULT mai complicate si pline de posibilitati de EROARE... poti sa ma crezi pa'cuvantul experientei mele personale

| Cosmin89321 a răspuns:

Uita-te la un tutorial de la cel.ro,il gasesti pe Youtube, eu de acolo am invatat sa il instalez.