| dragos914 a întrebat:

Mi-am luat de curand un Allview A6 si mi-a aparut ca pot sa actualizez Android-ul. Daca il actualzizez e ca si cum imi resetez telefonul? Pierd toate datele?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Du-te cu el el un wi-fi stabil, si fa-i update, ca nu se intampla nimic!

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Deci să lămurim prima dată doi termeni ce se confundă în rândul vostru al userilor de telefoane și calculatoare;
Update NU este același lucru cu Upgrade-ul
Update=actualizarea sistemului.
Această operație va înlocui exlusiv versiunile de fișiere de sistem ce sunt la versiuni vechi, dar în majoritatea cazurilor de Android acestea pot cauza încetinirea sistemului de operare, deorace sunt create pentru un hardware mai nou decât hardware-ul pe care sunt instalate, și nu șterg date personale, fișiere personale, etc, ce aparțin userului ci DOAR cele de sistem.
Upgrade=înlocuirea completă asistemului de operare cu ultima versiune de sistem de operare. Iarăși aceeași poveste cu mențiunea că asta ve acauza probleme de operare dacă hardware-ul telefonului nu este suficient de puternic pentru a duce versiunea nouă de Android aleasă.
Ca și concluzie. Datele personale și setările NU se vor pierde dacă vei face update, dar nu recomand această operație deoarece de cele mai multe ori după update telefonul/tableta se va mișca mult mai rău.Succes

| AdrenalinTm a răspuns:

Poti sa linistit actualizezi imbunatatirile de la aceeasi versiune a androidului (nu alta versiune)nu nu ti se va resta nimic nu pierzi date in cel mai rau caz pierzi setarile telefonului(luminozitate, alarme.......chesti minore)
linistit poti face actualizarile de la ei

| vladv26 a răspuns:

Nu iti recomand sa incerci tu sa iti actualizezi androidul, este ff periculos sa il actualizezi tu androidul, ti se poate bloca telefonul si nu mai ai ce face cu el, mai bine il duci la un sevice daca vrei sa iti maresti androidul, asa e recomandat

| dragos914 explică:

Vladv nu iau eu androidul de pe net mi-l da telefonul. E special pe a6 happy