| boNNeR a întrebat:

nu imi merge sunetul la calculator nu stiu din ce cauza imi apare la sound Digital audio (S/PDIF) si placa mea este P5VD2-MX si nu stiu cum sa fac sa mearga va rog help.DAU FUNDA

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Setează la sunet pe 2 channel sterio, dacă ai două boxe sau daca ai sistem qvadro pe 4 chammel sterio și totul va funcționa.De asemenea cverifică dacă jak-urile sunt conectate unde trebuie la calculator.Succes

| boNNeR explică (pentru DeyCj):

Nu inteleg ce spui fi mai explicit, de unde sa modific chanalele am un sistem 5.1 dar nu merge sunetul cand le conectez la calculator nici la casti.

| DeyCj a răspuns (pentru boNNeR):

Păi nu prea am ce să explic.trebuie să intrii din control pannel la sound.Acolo deschide chestia aia cu sunetul și apoi la sound proprieties verifică dacă e setat suntul cum trebuie.
Asta ziceam că daca ai două boxe sunetul de ieșire trebuie setat de 2channels iar dacă ai sistem de 4 boxe adică cvadro ar trebui sa ai 4 channel.
De asemenea verifică dacă ai conectat boxele în mufele care trebuie la calculator.
Nu ar trebui sa ai nevoie de nici un driver, mai ales dacă folosești Windows 7. În cel mai rău caz verifică în automatic updates la optionals updates. Dacă nu apare altceva în afară de realtek(nu știu cum) la driveru de sunet înseamnă ca îl ai deja instalat.Dar așa cum ziceam DACĂ DOAR, că de regulă sunetul se instalează o dată cu sistemul.
Succes

| boNNeR explică (pentru DeyCj):

Da-mi add la id c_lastxd am verificat tot am incercat sa instalez si alte drivere si tot nu merge ..tot tot e facut placa de baza e chiar azi de noua am mers dupa ea inainte cu o juma de ora si a zis specialistul acela sa astept putin ca mai instaleaza ceva drivere am stat a zis ca instalat tot si cand sa ascult muzica nu mergea muzica da-mi add c_lastxd@yahoo.com

| Sheldon a răspuns:

Descarca-ti driver-ul de pe acest site
Selecteaza sitemul de operare cauti la sectiunea Audio
http://www.asus.com/Motherboards/P5VD2MX/#support

| MariusWar a răspuns:

Poate cisau ars boxele

| boNNeR explică (pentru MariusWar):

Ma am incercat si la alte boxe si la alte casti si tot si nu merg, si am incercat boxele si la alt pc si la telefon si mergwinking

| MariusWar a răspuns (pentru boNNeR):

Poate ca nu face contact mufa sau cablul care al pui an calculator si de acolo al pui an monitor poate s-a rupt

| boNNeR explică (pentru MariusWar):

Ma nu e nici o defectiune de genu ce dumnezeu nu intelegeti?, nu e de la cabluri nu e de la boxe toate merg sunt verificate, placa de baza e noua are 3 zile de cand o am, e chestiune de soft ma puteti ajuta sau nu?