| mitza1234 a întrebat:

Salut TPU. Pe pc-ul meu am un hard PATA si vreau sa ii pun un hard sata 2. Avand de la un alt pc pe care nu il mai folosesc, un hdd sata 2 dar cu win 7 pe el, vreau sa il trec pe pc-ul pe care il folosesc acum. Am pus conectorul molex 4 pini pentru power de la sursa si cablul sata pe care l-am conectat, 1 capat in hdd si un capat pe placa de baza(asrock n68 cs-ucc). In bios mi-l vede. Am pornit pc-ul si ramane intr-un boot loop, el avand instalat windows 7. Ce setari trebuiesc facute din bios? Am cautat pe google si nu gasesc raspunsurile, ma rog, poate nu stiu eu sa caut exact. Am gasit cateva video, am incercat solutiile de acolo, dar tot asa face. Ce as putea sa-i fac, pentru ca sunt sigur ca este vreo setare din bios pe care nu o stiu eu sa o foloesc pentru a nu pierde datele de pe hdd. Am niste amintiri frumoase in el si as dori daca este posibil sa le salvez, doar ca nu pot sa accesez hard-ul pentru a face copie pe un hdd extern. Daca cineste este priceput pe aici va rog sa imi raspundeti. Va rog, daca puteti sa ma ajutati. Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Urmeaza urmatorii pasi:
1. Conectezi ambele hard disk-uri
2. Boot-ezi calculatorul de pe discul PATA (win10)
3. Cand win10 functioneaza deja (au aparut iconitele), conectezi hard disk-ul exterior
4. Copiezi tot- si de unde doresti pe hdd extern
5. Scoti- si pui la pastrare hdd extern.

Datele salvate, problema rezolvata.winking

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

1. Parcă discurile SATA nu au conector Molex pe alimentare, ci unul micuț și mai plat.
2. Ai lăsat sau nu discul original IDE / PATA în PC? Dacă nu, pune-l la loc și pornește din nou calculatorul; ar trebui să meargă.

| mitza1234 explică (pentru mihai69):

1.Din acela micut si plat pleaca un conector 4 pini putere de la sursa.
2. Cel vechi avea win 10 instalat, l-am inlocuit cu cel sata 2 dar cu win 7 instalat. Probabil cum zice si colegul mai sus. Problema cu driverele.

| mihai69 a răspuns (pentru mitza1234):

Deci fă ce am zis atât eu, cât și alți useri: lasă ambele discuri și boot-ează de pe cel cu W10. Vei avea acces la toate datele.

| mitza1234 explică (pentru mihai69):

Corect. Asa am facut. Deci, toate raspunsurile sunt bune si le declar pe toata castigatoare. Va multumesc tuturor!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mitza1234):

Aahahaha, abia acum am ajuns sa citesc si asta. Bine ca ai rezolvat. Da totusi cuiva funda aia. Cuiva care nu plinge dupa funde. Bula e deja expert si luzaru' anului, mie mi se rupe de funde, deci ramin ceilalti trei candidati. big grin

| GabiDumitrescu a răspuns:

Conecteaza hardul asa cum e acum, dar booteaza de pe un stick USB. E problema de drivere, de aia iti intra in loop. Tu ai instalat Windowsul ala pe o configuratie, si acum il pui pe cu totul alt hardware.

| mitza1234 explică (pentru GabiDumitrescu):

Presupun ca pe stick trebuie sa fie tot win 7? Sau nu are legatura?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mitza1234):

Nu are legatura, poate sa fie bine-mersi si Linux.

| NLS a răspuns:

Pentru a-ti salva datele de pe HDD ul cu SATA,
Introdu HDD-ul vechi (PATA) la loc si booteaza de pe el.
Cel nou il conectezi ca secundar, si astfel iti poti muta datele pe stickuri, DVD, sau pe un HDD extern.

| mitza1234 explică (pentru NLS):

Pai si nu are compatibility issue pentru ca pe cel sata e win 7 si cel pata e win 10?