| inexvoid a întrebat:

Salut, TPU! Recent imi doresc sa mi achizitionez un router wireless TP-Link Archer AX53 cu wi-fi 6. Am abonament la DIGI fiberlink 1000, Intrebarea mea e urmatoarea : Poate router-ul sa furnizeze conexiune internet doar cu datele de conectare PPPoE fara a mai fi nevoie de un cablu WAN? Router-ul pe care il am acum de la DIGI nu dispune de niciun cablu WAN, doar cel LAN, care intra in calculatorul meu, un cablu de alimentare si inca o mufa rotunda care nu stiu cum se numeste, (nu scrie nimic pe router despre aceasta...). Va rog sa ma ajutati cine se pricepe, pot abia saptamana viitoare sa sun la DIGI sa intreb, dau funda!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Cablul care intra inrouter-ul Digi este de fibra de sticla (Waneste pentru cablu de retea).
La Digi se monteaza router-e fiber cu wireless, deci nu trebuie sa-ti montezi inca un router pentru wi-fi (ti-ar scadea viteza).
Daca nu ai asemenea router montat de la Digi, atunci suna-le si cere inlocuirea cu router wi-fi.