| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU
Sa va spun ce am patit. Intr-o zi am vrut sa imi curat calculatorul de praf, si il curatam eu frumos, am luat foarfeca in mana si curatam un colt unde nu puteam ajunge cu mainile/aspiratorul...si ma suna telefonul era prietena mea,ne-am luat la cearta,iar eu la nervi fiind cu foarfeca in mana am taiat un fir din calculator, i-am dat cateva picioare si am plecat. A doua zi deja mi-am dat seama ce am facut, si calculatorul nu pornea, am zis pai nu e mare lucru firul ala, asa ca l-am lipit de celalt capat, am facut tot frumos, si ce sa vezi, nu porneste, am auzit cica sa pun o bucata de sirma, am incercat, dar nimic, deci ce i-as putea face sa mearga, peste 2 saptamani imi iau un pc nou, dar pana atunci nu stiu ce sa fac fara, se poate de reparat firul ala, este un fir galben si subtire, nu stiu de la ce ests, astept raspunsurile voastte, fara dul la service pentru ca nu il voo duce ca deja imi iau altul nou si nu are rostu sa il repar si pe asta

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Daca firul galben a fost lipit probabil cu pistolul sau ciocanul de lipit, cu aliaj de lipit, apoi locul lipiturii e izolat cu banda izolatoare, totul ar trebui sa fie OK si sa mearga.
Cele cateva picioare s-ar putea sa-i fi deranjat ceva. Daca nici dupa verificarea cablurilor, placii video, memoriilor, procesorului, hard diskului sa fie toate bine bagate la locul lor calculatorul nu merge, atunci poate s-a mai desprins ceva in el. Trebuie verificate si cablurile de la butonul de pornire de pe carcasa sa fie bagate bine la locul lor in placa de baza, trebuie verificata sursa de alimentare poate are un buton pornit-oprit care e pe pozitia oprit.
Daca nu mai vrea sa porneasca, asta e, nu mai ai ce face, ramane sa astepti pana vine pc-ul nou. 2 saptamani trec repede: stai pe telefon fara pc.