| zickuo a întrebat:

Sun utilizator de Windows ( ca multe milioane de oameni )
As vrea sa folosesc Linux. Mai exact. Ubuntu. Dar am o problema, nu inteleg unele lucruri.
Am vazut ca majoritatea, dupa ce instaleaza linuxu, din terminal mai instaleaza cateva programe. Si nu stiu cum se numesc. ceva gen,, utilitare". De exemplu : Cum se deschide o imagine si etc etc... Daca aveti niste site-uri cu tutoriale in ROMANA...

Multumesc!

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In general, in linux lucrurile se instaleaza din terminal nu ca in windows. Majoritatea kit urilor de instalare pentru linux sunt sub forma de rpm -uri. oricum Ubuntu are si manager pentru instalare de aplicatii, nu e nevoie mereu sa te complici cu terminalul.