| Alyofficiall a întrebat:

vreau sa imi achitionez un tv lcd de 81 cm si vreau sa situ care este distanta ideala de privit?big grin

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu cred este ceva standardizat, sau o fi și nu știu eu, teoretic cât mai departe!
La televizoarele alb -negru se zicea că la peste 1, 5 metri- 2 metrii!
Pentru încăperile noastre mici nici nu știu dacă este bine să cumperi un televizor cu un ecran așa mare!
Cu cât este ecranul mai mare cu atât trebuie să îl privești mai de departe!
81 de cm înseamnă 32 de inci.
Eu am monitorul de 20, 5 (52 de cm) sau de 22 de inci ( 56 de cm ) și îl folosesc și pe post de televizor, și îmi este cam suficient!
Văd filme de pe Youtube și posturile antena 3, antena 1, realitatea și RTV, și uneori B1TV.
Când îl pun să meargă pe tot ecranul obligatoriu trebuie să mă dau mai în spate, cam la 2-3 m.
La 81 de cm cred că ar trebui să îl vezi la 4-5 m sau chiar mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3 metrii!