| Skynox a întrebat:

Vreau sa-mi iau.o placuta de 2GB RAM pentru pc. Si. eu am DDR2, cand iau placuta ( SH) in afara de DDR ce mai conteaza? Mi-a zzis un lrieten ceva de frecventa? Cel mai bun raspuns funda!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

RAY23TM dupa bunul lui obicei raspunde aiurea si jignid pe altii. Placa ta de baza suporta DDR2 (zici tu). Poti sa iei placuta cu frecventa cea mai mare ce o suporta placa ta de baza dar si in consonanta cu memoria ce o mai ai in computer. Ca sa-ti pot da un raspuns competent ar trebui sa stiu denumirile si modelelele placii de baza si memoriei ce le ai in computer? Daca iei o memorie DDR3 nu va merge doarece nici slotul nu este la fel dar si alimentarea este mai mica la DDR3. Spune-mi ce te-am intrebat si te ajut cu placere.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1 conteaza placa ta de baza daca accepta acea placuta sa intre in slot fizic
2 sa il recunoasca biosul desigur
3 freventa mare =perfomanenta mare depinde si de tipul ddr 3 e cel mai nou depinde de placa ta de baza, daca ai ddr 2 isi iei ddr 2 cu o frecventa mai mare exprimata in mhhz 1300

| ombladon112 a răspuns:

Iti recomand una noua, nu e chiar atat de scumpa si ai garantie 60 de luni (5 ani).
http://bit.ly/1r7uhb2

| dghjhfgk a răspuns:

Pai este bine sa iti iei cu o frecventa mai mica dupa specificațiile tale

| RAY a răspuns (pentru dghjhfgk):

Daca nu sti de ce raspunzi aiurea, orice ram are o anumita frecventa adica rapiditatea cu care comunica el cu hardul si procesorul, frecventa c este mai mare cu atat perfomenta creste acelui ram

| CretAlex a răspuns:

Buna,
Da, cand schimbi memoria ram, trebuie sa fi atent ca memoria pe care o cumperi sa fie exact ca cealalta, ma refer la frecventa ( MHz ).

Ca sa afli pe ce frecventa sunt RAMI, urmeaza urmatori pasi:

Click Start (la windows) ->Run->iar la run scrii dxdiag apoi apesi ENTER. Acolo o sa iti apara toate datele pc-ului, cauti pana gasesti info despre ram.

Sper sa iti fie de ajutor raspunsul meu.