| schajuman1344 a întrebat:

Vreau sa-mi infiintez o afacere ca Emag, magazin online de produse IT si cu timpul sa fac si in viata reala niste magazine. Numele il am, dar cu banii cum fac? Deci stiu ca este o solutie cu banca dar daca nu merge afacerea? worried

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ini primul rand iti deschizi o firma pentru ca vei avea nevoie sa emiti facturi, sa platesti impozite sa faci contracte si apoi vinzi ce ai de vandut.

Pentru inceput se poate opta doar pentru plata ramburs prin curier daca nu vrei sa te complici cu banca

| taken a răspuns:

Este destul de complicat, cred.
Iti trebuie bani multi, relatii, trebuie incheiate tot felul de contracte probabil cu o firma de curierat, cu o firma sau mai multe care sa furnizeze produsele.
Iti trebuie angajati.Trebuie angajati care sa se ocupe de preluarea comenzilor, altii de livrarea comenzilor, altii de primirea inapoi a anumitor produse returnate de catre cumparatori din diferite motive.Nu pot 3-4 oameni sa se ocupe de toate.
Cineva trebuie sa se ocupe de site, de intretinerea lui.
Iti trebuie spatiu de depozitare a marfurilor.
Cred ca nu este simplu, poate gresesc, nu stiu.

| schajuman1344 explică (pentru taken):

Asa este. M-am gandit si la varianta de a cumpara unul din magazinele existente. Dar e INCREDIBIL DE SCUMP!

| stroedaniel13 a răspuns:

Salut,

Cateodata trebuie sa risti daca vrei sa castigi. Daca vrei magazin online ar trebui sa citesti si acest articol inainte: http://www.afaceri-online.org/magazin-online.html

| ValentinCN a răspuns:

Eu ti-as recomanda o afacere online.
Cum si ce afacere? Intra aici http://drept-md.com/ecodrive-club-oferim-lucru-la-domiciliu/

| razvanel112 a răspuns:

Este foarte tare ce ai zis tu. dar daca stau sa ma gandesc si eu am gasit un nume pentru un magazin ca eMAG. acum ce fac?:) nu este chiar atat de usor, daca stam sa ne gandim toti putem sa ne gandim la un nume si o idee. in primul rand ai nevoie de niste bani si de o firma. dupa ce ai firma incearca sa vorbesti cu companiile mari pentru contracte. companii pretum Samsung, Philips, genius, etc.
Dupa ai nevoie de un magazin online creeat de tine sau de specialisti si pe langa asta ai nevoie de o promovare pentru a merge afacerea. dar pana aici ai nevoie de bani. probabil ca tu dispui de acesti bani. atunci eu iti recomand o firma care te ajuta cu infiintarea firmei http://www.infiintarefirmasrl.ro/......rl-11.html si iti recomand si o firma care iti poate face un magazin online http://gstudio.ro