| LeoC68 a întrebat:

Salut. Un ventilator de la laptop si-a încetinit rotatiile cu 300-400rpm, acesta fiind cel de la procesor. Ventilatorul plăcii video merge perfect. Câteodată observ diferențe și de 500rpm+. Procesorul cu 3090rpm și Placa Video cu 3700rpm. Nu știu dacă este de la praf sau de la altceva. Poate îmi puteți spune dacă îl pot trimite în garanție sau doar necesita o curățare. Acum 2 zile am observat.
Mulțumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Curățarea tot la service-ul autorizat se face cât timp este în garanție. Poate să fie de la praf. Un an necurățat este destul de mult.

| NLS a răspuns:

Nu e nevoie sa faci nimic DACA temperaturile sunt decente, in limita normala pentru respectivele componente.

In unele jocuri (sau programe specializate, de exemplu cele de editare video, de proiectare, etc) placa video este folosita MAI MULT / MAI INTENS decat procesorul.
De aceea temperaturile la care ajunge ea sunt mai mari, si ventilatorul ei e fortat de sistem sa se roteasca mai rapid.

Ce model e? De cat timp il ai?

| LeoC68 explică (pentru NLS):

Am făcut acum vreo 10 zile un an cu el.
Este Acer Nitro 5 AN515-45-R7YG.
Procesor Ryzen 5 5600h și 3050 ca placa video.