| RxTx a întrebat:

Salut! Voi ce mai folositi ca si utilitar program pentru identificarea calculatoarelor, placilor?
De exemplu pe vremea mea se folosea everest, astra32 sau aida.
Spuneau ce placa este placa de sunet, sau ce laptop ai in fata, sau ce drivere iti trebuiesc pentru placa de retea.
Unele dintre aceste programe chiar puneau si la dispozitie driverele

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

AIDA64, dar e contra cost

HWinfo64 reprezinta in proportie de 95% exact acelasi lucru, si e gratuit

https://www.hwinfo.com/download/

HWinfo actualizeaza si driverele,
DAR...
Driverele le gasesti pe site-ul producatorului placii de baza, sau a laptopului!
Nu ai nevoie de nici un program pentru asta.
Daca hardware-ul e totusi foarte vechi si nu mai gasesti pagina pe net, exista Driver Genius.

Nu recomand asa ceva, eu mereu am gasit driverele pe site-ul producatorului, si e de 1000 de ori mai sigur ca ai varianta testata si recomandata de producatorul pieselor.
Insa la necaz, Driver-Genius e cea mai buna solutie din cate stiu eu.

Mai putin driverele pentru placa video, pe care e mai bine sa le iei de pe site-ul producatorului placii video (nVidia, AMD, sau Intel)

| gabicoo a răspuns:

Aida 64!

Răspuns utilizator avertizat
| Trixt3r a răspuns:

Eu folosesc cel mai des Driver Pack Offline pentru situațiile în care nu am un driver de internet / wifi instalat direct de Windows, apoi folosesc driver pack-ul full. (le am deja pe stick-uri, dar sunt gratis de downloadat)
https://driverpack.io/en/info/driverpack-online
(Driver pack-ul necesita putină atenție când instalezi, încât sa de-bifezi anumite programe sugerate de el, pe care el le promovează, în rest face minuni)

Incă n-am pățit, dar în cazul în care Driver Pack nu ar fi suficient as apela la AIDA64 sau programele de "diagnoza" care vin cu Hiren's Boot Disk.