| TwentyOneIT a întrebat:

Vreau sa curăţ tot hardul, şi am un program numit Ccleaner.
Să zicem că dau să-mi stearga tot hardul, pe 35 faze [gutmann]
si bifez partitia C si D [doar astea 2 le am]
Marea mea intrebare este: Imi sterge si dezinstaleaza windowsul?
Daca da, vreau sa-mi spuneti cum fac sa sterg TOT de pe hard [ca si cum l-as fi reinstalat] fara sa reformatez [schimb windows]
MEGA FUNDA! big grin
ASTEPT INTREBARI RECENTE, LA CELE VECHI DE PESTE 1-2 SAPTAMANI, NU MAI DAU FUNDA.

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Daca da, vreau sa-mi spuneti cum fac sa sterg TOT de pe hard [ca si cum l-as fi reinstalat] fara sa reformatez [schimb windows] ...asta numai tu o intelegi!
Te hotarasti, ori razi tot, ori te lasi de meserie! Si popa si hot nu se poate!

| Jipa95 a răspuns:

Nu stiu de ce esti asa panicat. Cu Ccleaner poti curata fisierele inutile care se aduna de-alungul timpului in browsere, nereguli in registru, si poti dezinstala programele cu ajutorul lui, in nici un caz nu o sati STEARGA / DEZINSTALEZE Windows-ul.

| ywar a răspuns:

Stergerea la care te referi tu este o stergere fizica bazata pe un altgoritm repetitiv si care in timp s-a demonstrat ca este eficient. Eu as da sa imi defragmenteze cu Defraggler, e din aceeasi familei cu cccleaner adica piriform.
Daca tu stergi tot nu o sa iti mearga nimic dupa ce dai restart.
Pentru a reinstala windows trebuie sa iti reinstalezi doar pe c, partitia de sistem windows. Nu stiu de unde estii, dar daca esti din Bucuresti te pot ajuta.

| StefanKogut a răspuns:

Wipe Drive inseamna curata spatiul liber de pe hard, nu sterge nimic din ce e pe hard-ul ala, ci aplica un algoritm ce face ca fisierele deja sterse sa nu mai poata fi recuperate. Aceasta optiune "Wipe" e una de securitate nu una de mentenanta. In functie de spatiul liber pe care-l ai disponibil pe cele doua partitii, daca folosesti ce ai spus tu, procedura va dura incepind de la cateva zeci de ore pina la cateva zile. Daca vrei sa cureti un hard de tot ce este pe el o solutie mai rapida este sa ii dealoci partitiile existente, il formatezi folosind un format incompatibil (linux, de exemplu), apoi il reformatezi din nou pentru windows si esti sigur ca nimic nu mai poate fi recuperat de pe el. A, uitam, toata chestia asta nu o faci cu Quick Format ci cu Full Format. Userul obisnuit nu prea are nevoie sa faca asta, decat daca a folosit tot felul de crackuri si hackuri pentru chestii si acum asteapta vizite cu mandat acasa. LOL. Pentru a intretine Windowsul folosirea CCleaner de regula este suficienta. Totusi daca sistemul este deja intr-o stare instabila el nu mai poate fi recuperat decat cu multa munca de detectare manuala a tuturor deficientelor. Daca sistemul tau nu e de fapt un server care asigura buna functionare a unei centrale nucleara si ca atare caderea lui ar duce la probleme super mari, atunci acest efort pur si simplu nu merita facut. Presupunind ca ai acces la toate kiturile de instalare necesare, iar datele sunt salvate intr-un backup, atunci un reinstall dureaza in cel mai rau caz o zi, pe cand o refacere manuala a unui sistem poate dura saptamani.