| NBDX a întrebat:

Vreau sa fac un DVD video (nu stiu sigur cum se numeste) adica atunci cand bag DVD in pc sa imi apara ca un fel de meniu de unde sa aleg (de ex: Play Video, Chaper, Credits. si cu miscare pe fundal si in functie de ce alegi sa apara anumite "animatii") stie cineva cum pot face asa ceva? big grin dau funda mareeee
P.S. sper ca am ales bine categoria big grin

Răspuns Câştigător
| GeosBIOS a răspuns:

In primul rand ai nevoie de un fisier Autorun.inf, facut intr-un editor text, Notepad-ul probabil fiindu-ti cel mai la indemana.

Acest fisier trabuie sa contina ceva de genul:

[autorun]
open=autorun.exe
icon=autorun.ico

Autorun.inf, ca sa-si faca treaba, trebuie scris astfel incat sa nu fie in vreun folder / fisier ce urmeaza a fi scrise pe CD/DVD. Cu alte cuvinte, cum accesezi CD-ul trebuie ca acest document, Autorun.inf sa fie vizibil.
Acelasi lucru este valabil si pentru autorun.exe si pentru autorun.ico.

autorun.exe este executabilul care vrei sa fie lansat atunci cand introduci CD-ul, iar autorun.ico este icoana care vrei sa-ti apara in timpul inserarii.

Ca sa faci aplicatii executabile ce sa-ti ruleze in timpul inserarii unei unitati optice, in exemplul de fata cu numele de autorun.exe, acest lucru poate fi realizat usor cu unul din programele http://www.ezau.com/latest/articles/083.shtml

AutorunPro pare de asemenea interesant http://www.longtion.com/autorunenterprise/autorunpro.htm