| marin3246 a întrebat:

Salut vreau sa fac un upgrade la rami din ddr4 sa iau ddr5 si am inteles ca trebuie sa schimb placa de baza, dar pot schimba placa de baza fara sa schimb procesorul sau sa il schimb mai tarziu macar? am un 11400f

2 răspunsuri:
| AdrianGht a răspuns:

Salutare! Da trebuie neaparat o placa de baza care suporta DDR5.
Din ce am vazut 11400f suporta memorie doar DDR4. Iti recomand sa schimbi placa de baza + Procesorul + memoria RAM.
Gasesti componente la preturi bune pe www.pcgarage.ro.

De asemenea iti las un cod de reducere valabil pentru aproape orice comanda pe site: VU2AATJJ
codul se introduce inainte de finalizarea comenzii in sectiunea cosul meu apasand pe "Ai un voucher, cupon de reducere sau card cadou? Click aici sa-l introduci."

| NLS a răspuns:

11400F nu funcționează cu DDR5.
Asa ca nu poti schimba decât tot pachetul: ram, cpu, placa de baza.

Generațiile 13 și 14 de la Intel au niște probleme, suferă de uzura prematura, chiar si fără OC, dacă placa de baza îi aplică un anume voltaj.
Sub nici o forma nu cumpăra procesoare Intel 13 și 14 SH, majoritatea sunt deja busite.
Cu cele noi ai o șansă, dacă faci ultimul update de BIOS.

Cel mai înțelept ar fi sa treci pe AMD seria 7000, sau sa te mulțumești cu Intel generația 12.