| logan123 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o placa video de 512 si nu stiu dupa ce criterii sa o iau.Ramii ii am ddr2 iar placa de baza este ddr.As vrea sa iau o placa ddr2 de 512. CE parere aveti ce placa trebuie sa iau si dupa ce criterii. la ce sa ma uit sa fie compatibila? Funda + vot

3 răspunsuri:
| imaqtpie a răspuns:

Trebuie sa fie compatibila cu placa de baza. Care este bugetul pentru placa?

| varanudorm a răspuns (pentru imaqtpie):

Ce relevanta are ca "placa de baza e ddr"? Mai bine il intrebai daca e pe PCI-E interfata (lucru pe care l-am presupus)... daca nu cumva o fi AGP. Singurul lucru relevant aici ar fi daca are nevoie de mufe de alimentare separate sau vrea o placa video alimentata direct prin interfata, problema de compatibilitate intre sursa si placa video...

| varanudorm a răspuns:

DDR5 ar fi bine pentru o placa video. Nu are nici o treaba memoria ram cu cea a placii video si nici cu placa de baza. Ti-as recomanda un chipset de la NVidia daca o sa o folosesti pentru gaming. Daca nu, ATI Radeon (preferabil placile de la HIS).