| Bafana a întrebat:

Salut,
Vreau sa-mi iau un body de Nikon d3100 cu 60.000 cadre.
Intrebarea e, cat de mult afecteaza numarul de cadre calitatea pozei?
Sau daca afecteaza cu ceva numarul de cadre.

1 răspuns:
| simpluone a răspuns:

Da. Numarul de cadre da uzura aparatului. La numarul enuntat de tine a fost folosit intens. Cu cat mai multe cadre folosite cu atat uzura componentelor interne precum shutter-ul si rotitele este mai mare. Acumulatorul mai batran. Insa un profesionist are grija de aparatul sau, pe cand un amator il mai scapa il mai lasa in praf. Totusi parerea mea personala este ca sunt cam multe, diferenta pentru unul cu cadre mai putine este nesemnificativa fata de intregul pret. Mai poti cauta.