| lupumihaita a întrebat:

Salutare,am achizitionat un av receiver Sony STR-DH810 second hand nu am mai avut asa ceva si vin cu o intrebare : cum sa afisez meniul receiverului pe TV? Am conectat HDMI out (tv) la tv intrare HDMI 1 la laptop prin hdmi insa daca selectez diferite intrari radio,hdmi2, coax, si altele imi da pe tv mesajul "nu este semnal de la receiver" cum sa afisez pe tv meniul receiverului ca sa pot face setarile? O fi defect ori nu am facut ceva bine, ajutor ca ma creierit receiverul asta. Multumesc

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Pui cablul HDMI intre iesirea receiver-ului si mufa HDMI1 de pe TV.
2. Selectezi pe TV intrarea HDMI1.
3. Conectezi receiver-ul la priza si il pornesti (dureaza cca. 1-2 minute pornirea).
4. Pe ecranul televizorului trebuie sa-ti apara, pe rand, sigla modelului, dupa care va aparea si meniul (in care poti "circula" cu telecomanda receiver-ului).

Daca nu-ti apare nimic pe TV dupa procedura de sus, atunci receiver-ul are probleme.

| lupumihaita explică (pentru Bula):

Asa am procedat am pus hdmi la out si celalalt capat in tv am selectat din tv hdmi dar nu apare nici un semnal

| Bula a răspuns (pentru lupumihaita):

Led-ul de alimentare (sau altceva pe ecran) indica ceva functionare?

| mihai69 a răspuns:

Cum adică ai conectat ieșirea de la receiver la laptop, dar tu vrei să vezi imagine pe TV/monitor?!?

| lupumihaita explică (pentru mihai69):

NU am conectat laptopul la iesire este conectat la Hdmi in (pc)

| mihai69 a răspuns:

Ia vezi ce scrie în manualul de utilizare
https://www.sony.ro/......10/manuals

| lupumihaita explică (pentru mihai69):

Multumesc,manualul este de ajutor insa cred ca modelul fiind mai vechi nu are posibilitatea sa afiseze pe tv inca studiez problema, revin cu un coment.