| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Am Internet de la DIGI, de 4 ani tot Fiberlink Popular foloseam, iar azi am facut upgrade la Fiberlink Gigabit Popular. Stie cineva in cat timp o sa fie instalat serviciul? Am facut un test de viteza dupa ce am comandat upgrade-ul(si inca unul dupa o ora), vitezele sunt identice cu Fiberlink Popular. Ma refer in cat timp o sa vine acele viteze mentionate in contract? (940Mbps, minimum 200Mbps). Momentan am la speedtest 45Mbps download si 20Mbps upload

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Va trebui sa-ti schimbe cablul principal pana la apartament la fibra de sticla si sa-ti monteze router adecvat.
Aia dupa instalarea noului sistemvei avea viteza mai mare (daca aparatele tale pot functiona la aceea viteza).
Instalarea poate dura cateva zile lucratoare sau chiar saptamani, in functie de infrastructura existenta in zona ta.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Am sunat la Digi, au zis ca ''upgrade-ul se face din centrala, nu se face interventie''. La PC, adaptorul meu de internet poate sa ajunga la 300mbps.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca nu ai conexiune cu fibra optica.

7 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Dupa ce mi-au instalat fibra optica, router Huawei contract de 1Gb am testat si eu viteza ca tot omul dupa cateva zile asa de plictiseala 70Mbps.
Am sunat si mi-au zis ca daca vreau mai mult sa leg un cablu la router fara wifi si ca echipa se deplaseaza doar daca scade sub 15. rolling on the floor
Asa ca am reziliat contractul ca eram inca in alea 14 zile de proba si am ramas la Vodafone contract de 500M download de 380 mbps mediu prin wifi.

| anonim_4396 explică (pentru KovacsB):

Vai, sper sa nu fie situatia la fel si aici. Am vrut sa ma portez si eu la Vodafone acum o luna, dar nu au infrastructura. In trecut am fost la Orange, nu mai vreau asemenea experienta ca atunci, groaznic. Digi e singura optiune decenta, dar n-au stabilitate.

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Digi sunt cea mai buna varianta, aproape in orice colt de tara.

Dar cum adica "se face din centrala" si "am adaptor de internet care ajunge la 300mbps"? Ceva nu se leaga.

Mai exact, la ce te referi prin "adaptor"? Modemul?
Pai atunci pentru ce mai treci la 940mbps, daca routerul tau poate doar 300?
NU gasesti normal ca trebuie sa ti-l schimbe?

Exact la fel i-au spus si tatalui meu, ca doar semnezaza contractul, si viteza in plus de ~ 900mbps vine "din butoane" de la ei.
Din fericire tatal meu avea un modem/router (anterior, tot de la ei) capabil de 1000mbps. Pentru ca nu avea contract cu digi decat de vreo 4 ani, avusese varianta cea mai mica, de 150mbps.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Asa a zis operatorul ''se face din centrala'', nici eu n-am inteles.
Prin ''am adaptor de internet care ajunge la 300mbps'' ma refer ca pc-ul meu functioneaza doar prin cablu pentru a se conecta la internet, asa ca am cumparat un adaptor wireless, adaptorul ajunge la un maxim de 300mbps, cat despre router nu stiu, este cel oferit de Digi

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand ai modem/router care suporta 1000mbps, ei iti modifica doar viteza conform noului contract, si ai net mai rapid.
Nu trebuie sa vina la tine sa faca absolut nimic (cum a fost si cazul tatalui meu).
Banuiesc ca ai modem potrivit, caci altfel ar fi vazut ei in baza de date ca ai un modem antic, ce nu suporta noua viteza.

1) Ai repornit modemul?

2) Testele initiale le faci pe cablul Ethernet, nu prin adaptorul Wi-Fi.
Dupa ce vezi ca corespunde viteza cu cea din noul contract (ar trebui sa fie minim 600mbps, 940mbps primesti doar uneori, cand e mai liber serverul), poti sa te conectezi fara fir prin adaptor, daca doresti sa iti bagi mortu-n casa.
Adica ce sens are sa te conectezi fara fir si sa prinzi 300, cand te poti conecta prin cablu si ai intre 600 si 1000?

Repeta maine dupa-amiaza testul, si daca e la fel, suna la ei.