| MisterKat a întrebat:

Am o intrebare pentru voi...
E adevarat ca telefoanele cu touchscreen sunt destul de sensibile si se strica usor?
Asa mi-a zis un tip de la Germanos...
Am facut o alegere buna ca mi-am luat Nokia 5130 Express Music: http://www.gsmarena.com/nokia_5130_xpressmusic-2569.php decat Samsung S5230: http://www.gsmarena.com/samsung_s5230_star-2739.php

Astept raspunsurile voastre sincere...

Multumesc!

O zi/seara buna!

Răspuns Câştigător
| mrcosmin a răspuns:

E foarte bun 5130. N-ai facut o alegere proasta. Touch screen-urile, intr-adevar, sunt mai sensibile, insa cu folie de protectie de silicon, merg super bine. big grin

18 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Da, si eu as fi ales Nokia in locul Samsungului.

| JeSa a răspuns:

Buna, DanielBV! Ceia ce stiu - ca mai majoritatea tel. de la firma Nokia is cele mai bune - pe langa Samsung, etc.,. etc... deci, gusturile nu se discut, ai facut cea mai buna alegereee! Sa-l "uzi"/sa ai parte de el. Pa, pa!

| miauu a răspuns:

Si eu vreau samsungu mi se pare superb
:X

| Leea1234 a răspuns:

Mai, eu am nokia 5800 express music, si la inceput la fel credeam si eu ca sunt sensibile... dar nu, sunt normale, e la fel ca un telefon obisnuit, eu il protejez cu o husa ca sa nu se zgarie, dar la fel procedam si cu cel vechi!
si "da" ai facut o legere buna, nokia este o marca buna!
sa-l stapanesti sanatos!
(am auzit ca exista o folie speciala pentru telefoanele touch screen, dar inca nu am folosit-o)

| Munchkin a răspuns:

Eu am avut 2 telefoane touch screen şi am fost foarte mulţumită de ele, nu am avut nicio problemă, dar nu erau cumpărate din România.
Am o colegă care are telefon touch screen de un an şi nu am auzit-o niciodată plângându-se de el (mi se pare că tot samsung e).

| Munchkin a răspuns:

P. S: Acum şi eu am tot Nokia 5130 Xpress Music.

| lostcontrol12 a răspuns:

Eu am un star de vreo 4 luni.si nu am fost mai multumita de niciun alt telefon asa cum sunt de acesta.si am avut si Iphone, si Nokia. Dar cred ca este destul de bun si %130 mai ales pentru ca esti baiat.samsungul era mai pentru fetehappy

Sa-l stapanesti sanatos:*

| Nic a răspuns:

Sincer sa fiu baietii de la germanos mi se par foarte de treaba si dau niste sfaturi foarte bune.

Eu unul am avut de ales intre n95 si n82, baiatul de acolo m-a sfatuit sa iau n82, el avand acelasi model desi n95 era mai scump decat n82.

Nu regret alegerea facuta.

O seara buna si sa-l stapanesti sanatos.

| Nic a răspuns:

Pentru cei care au telefoane cu touch si nu numai, puteti sa aruncati o privire pe ishield.ro

| alina_1602 a răspuns:

Eu una am samsungul si mi se pare ok...acm e alegerea ta:d

| ANoNim_7814 a răspuns:

Da e mult mai bun nokia...sincer...am avut si eu cu touchscanner mi sa strikt in 3 luni
apoi mi-am looat un nokia e super bunwinking

| Andruza a răspuns:

Eu am unul si nu am dat cu el jos si a mai avut si unchiul meu si el a dat cu el jos si acum e bun telu doar pentru a-l deschide si inchide

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Samsung este mai frumos ...este mai fita dar se duce repede. a avut dreptate baiatul acela ca se strik mai repede. eu zic ca ai facut o alegere foarte buna cu nokia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de construcția fiecărui telefon în parte. Tehnologiile folosite la afișaje sunt identice și la cele cu touchscsreen, și la cele fără. Deci amândouă se pot strica la fel de ușor.
La cele cu touchscreen se folosesc două tehnologii suplimentare pentru atingere, și anume:
- tehnologia rezistivă (cea proastă, ieftină, și cea care se găsește pe 90% din afișajele cu touchscreen, inclusiv Nokia N97, 5800, Samsung S5230), constă în două folii aflate la o distanță măsurabilă în nanometri (vizibilă doar la microscop), ce determină locația apăsării prin scurt-circuitarea zonei respective (cele două folii se ating). Din această cauză, aceste afișaje trebuie să fie APĂSATE (trebuie să se aplice o presiune asupra afișajului) pentru a înregistra o comandă
- cele capacitive (tehnologia recentă, scumpă, dar plină de avantaje), telefoane ca iPhone, Sony Ericsson Aino, HTC Hero, ș. a. o folosesc. Constă în aplicarea unui câmp electromagnetic asupra afișajului ce interacționează cu energia statică din corpul omenesc, așa se determină locul unde se ATINGE ecranul. Bineînțeles, este extrem de sensibilă și e suficient doar să plimbi degetul pe suprafața ecranului, fără a aplica niciun fel de presiune asupra lui. happy Partea proastă e că nu poți folosi alte obiecte pentru a atinge ecranul (cum ar fi un stylus), dar nu e nevoie, degetul e suficient.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

JeSsYkA, ești cea mai subiectivă persoană de pe site, la fel și cu alegerile parlamentare. Numai un cretin ți-ar urma sfatul. În rest, nu-mi vine să cred cum de recomandați Nokia în detrimentul altor firme. Dacă vă aduc o copie dintr-un service de telefoane unde 43% din telefoanele care ajung acolo sunt Nokia, mai ales modele cu touchscreen (în special 5800, probleme cu casca, software-ul și alte componente hardware), vă lăsați de recomandat rablele astea? Nokia A FOST o firmă bună, până acum 2-3 ani. Treziți-vă odată la realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sunt sensibile. dar tot ce trebuie sa face este sa il protejezi cu folia de protectie primita la telefon si chiar intr-o husa eu am un model mai sensibil LG KU990. si eu nu regret alegerea facuta. sper ca nici tu
sa stii ca e raspuns sincer!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Telefoanele cu Touch nu sunt sensibile.Sunt foarte sensibile...Si bateria va tine foarte putin.Bine daca tu ai vrea un telefon pentru a te vede lumea ar fi trebuit sa iti iei samsung-ul. Dar daca vrei un telefon de calitate, rezistent si practic ai ales foarte binewinking